ניתוח סרטן השד

ניתוח סרטן השד

סרטן השד יכול להתבטא במחלה מקומית בלבד (בשד עצמו) , להמשיך ולהתקדם בדרכי-הלימפה לתחנה לימפטית סמוכה או איזורית (בדרך כלל לקשריות לימפה בבית- השחי של אותו הצד) ובמקרים מתקדמים- לאיברים מרוחקים יותר- כלומר- התפשטות מערכתית/גרורות  (עצם,ריאה,כבד,מוח וכו’).

ניתוחי סרטן השד מתוכננים אם-כך לפי אותם מיקומים שהוזכרו בפסקה לעיל, ומטרתם-“שליטה מקומית” כלומר הסרת המחלה מהשד והערכת התפשטותה בבית-השחי. הטיפולים האונקולוגים המשלימים (קרינה וכמותרפיה,טיפולים הורמונליים וביולוגיים) – בחלקם מכוונים גם הם ל”שליטה מקומית” ובחלקם להורדת הסיכון להישנות המחלה גם באיברים מרוחקים מהשד.

רוב ניתוחי השד המתוכננים לגידול בשלבים הראשוניים כוללים הסרת הגידול בשוליים נקיים (כריתה חלקית או מלאה של השד)  ודגימת קשרית/יות זקיף ( SENTINEL NODE ) לשם הערכת התפשטות הגידול בבלוטות בית-השחי.  קשרית זו מאותרת תוך-ניתוחית בעזרת מיפוי רדיואקטיבי מקדים ו/או צבע כחול המוזרקים לאיזור הגידול. קשרית זו נשלחת לבדיקה פתולוגית תוך כדי ניתוח. אם היא נקייה מגידול היא משקפת את העובדה שבית-השחי נקי מגרורות, ואם נמצאו בה גרורות אזי ברוב המקרים יש צורך להשלים את הניתוח בבית-השחי ולהסיר את שאר הקשריות ברמה 1+2 על מנת להעריך את מידת התפשטות המחלה באיזור זה מחד ,ומאידך להשאירו נקי ממחלה במידת האפשר.

מחלה שהיא מפושטת מקומית (מחלה נרחבת בשד) או מפושטת בבית-השחי (קשריות לימפה נגועות רבות או דבוקות זו לזו) מיועדת לרוב לטיפולים אונקולוגיים המקדימים את הניתוח (NEOADJUVANT). ומחלה המאובחנת בשלבים מאוחרים (גרורות מרוחקות) מצריכה  טיפול אונקולוגי ובד”כ אינה מיועדת לניתוח.

סוגי ניתוחים לסרטן השד:

 • LUMPECTOMY –  –הסרת הגידול בשוליים נקיים
 • FNL LUMPECTOMY  – הסרת ממצא שאינו נמוש בהנחיית תיל המוחדר לשד לפני  הניתוח בהנחיית ממוגרפיה או אולטראסאונד
 • MASTECTOMY –  –כריתת השד במלואו
 • ניתוח לסרטן השד + קרינה תוך ניתוחית LUMPECTOMY  +  IORTבהתוויות מיוחדות הקשורות לגיל המנותחת, סוג הגידול, גודלו ומידת היותו מקומי ניתן לבצע את הסרת הגידול הסרטני  (למפקטומי) בהרדמה כללית ובאותו ניתוח להשלים קרינה מקומית לשד (IORT).ברוב המקרים הללו לאחר הניתוח והקרינה תהיה השלמת הטיפול המניעתי בנטילת טיפול  אנטי-הורמונלי ובכך בעצם ניתן יהיה גם לחזור לחיי שגרה בצורה המהירה ביותר ולחסוך  נסיעה יומיומית לקרינה בבית החולים במשך מספר שבועות. חשוב לציין שלא בכל מרכז רפואי קיים השירות הזה ולא לכל אחת מתאים הניתוח המסוים הזה, אך כדאי ורצוי להתייעץ לפני הניתוח  האם הממצאים מתאימים לכך.
 • ניתוח חלקי לסרטן השד ומכשיר בודק גבולות – LUMPECTOMY + MARGIN  PROBE©במהלך ניתוח חלקי (למפקטומי) לסרטן השד ישנה אפשרות להשתמש במכשיר ה-  MARGIN  PROBE© מכשיר זה יכול להפחית סיכוי לכניסה חוזרת לניתוח עקב שוליים מעורבים בגידול.

  כיום, כשידוע לנו שמספיקים שוליים מאוד מצומצמים מבסיס לגידול כדי לקבוע בפתולוגיה שהגוש הוסר בשלמות אנחנו יכולים להסיר את הגוש בצורה מצומצמת יותר, לבדוק את הגבולות בצורות שונות- צילום רנטגן תוך ניתוחי, פתולוגיה תוך ניתוחית וכן להוסיף חומת ביטחון מסוימת על ידי  המכשיר הנ”ל.

  במקרים של קרינה תוך-ניתוחית אנחנו מעוניינים בביטחון הרב ביותר בשוליים ולכן ניתן לשקול הוספת טכנולוגיה זו גם בניתוח המשולב הזה.

סוגי הניתוחים בבית-השחי:

 • SENTINEL NODE BIOPY –דגימת קשרית/יות זקיף
 • AXILLARY DISSECTION – הסרת קשריות הלימפה בבית השחי (רמה 1+2 )

בכריתת שד שלמה (שאותה מבצע/ת כירורג/ית השד)  ניתן להציע שיחזור השד בצורות שונות על ידי כירורג פלסטי. השיחזור יכול להיות מיידי – באותו ניתוח ראשוני  או בשלב מאוחר יותר – לאחר השלמת הטיפולים האונקולוגיים (כל מקרה נדון מראש בהתאם לפרטיו).


דוקטור אסנת גבעון, מומחית בכירורגיה כללית - ניתוחי שד
טלפון במרפאה - 03-6577666 פקס - 03-6776662
כתובת-רח' הנחושת 10 רמת-החייל, תל-אביב

שאל שאלה בנושא ניתוח סרטן השד

(אפשר שם בדוי)

(לא יוצג באתר)

(חובה)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

157 שאלות בנושא ניתוח סרטן השד

 1. מרב הגיב:

  יש לי שני גושים הר-2 ..כול אחד 0.8 סמ במרחק 0.6 סמ זה מזה. אחד פולשני ואחד dsic. ב mri קרוב יוודאו שזה לא גוש אחד. השאלה- למה אם המדובר בשניים קטנים קודם ינתחו ולא יעשו כימו ורצפטין וכו על מנת ללמוד מה עובד עליו. איך ידעו שאני מגיבה טוב לרצפטין?

  שלום,
  השאלה שלך מורכבת מדי מכדי שאוכל להעריך מה סדר הטיפול הנכון לך.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 2. מריומה הגיב:

  גידול 1.2 סמ, בmri ניצפה בסמוך אליו גידול נוסף 0.5 סמ עם מעורבות של העור.
  1. האם מומלץ טיפול לפני ניתוח לצמצום הגידול ושיחרור מעור העטרה, או שמומלץ לנתח במהירות כי לא בטוחה יעילות הטיפול הביולוגי בסרטן מסוג ilc.
  2. האם בכל מקרה בודקים קשרית קרובה או שישר מסירים בלוטה מהשחי?

  שלום,
  גידול עם מעורבות עור דורש בדרך כלל טיפול לפני ניתוח.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 3. שרה הגיב:

  אני אחרי כימו כריתה והקרנות נקייה כחצי שנה אני לוקחת זריקת דקפטטיל חודשי ולוטרזול

  אני בדאון והרופאה אמרה לי לשקול להפסיק עם הזריקה ולעבור לטומוסקיפן האם אני מסכנת את עצמי בזה???

  תודה מראש

  שלום,
  זו שאלה שצריכה להיות מופנית לאונקולוגים. תבקשי חוות דעת נוספת אצל אונקולוג\ית שד.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 4. דניאלה הגיב:

  שלום,
  שמעתי שלאחר כריתת שדיים יכול להיות חוסר איזון הורמונלי.
  הייתי שמחה לקבל קצת מידע לגביי השפעת הניתוח על ההורמונים בגוף
  תודה

  שלום,
  לאחר כריתת שחלות ישנו חוסר איזון הורמונלי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 5. דניאל הגיב:

  שלום רב ד”ר אסנת גבעון,

  האם קיים מצב בו מבצעים הקרנות לאחר הוצאה של גידול שפיר מהשד?

  בתודה מראש,
  דניאל

  שלום,
  קרינה לשד מוצעת למנותחת לאחר הסרת גידול סרטני (לא שפיר) .
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 6. הוציאו לי את הגוש הסרטני מהחזה זה היה פחות מס׳מ. ואז עשיתי 9 טיפולים של כימוטראפיה, וגם אני צריכה לעשות 20 טיפולים הקרנות. ואז כדור הורמונלי לחמש שנים. השאלה שלי האם אני חייבת הקרנות לאחר כל הטיפולים?

  תודה מראש

  שלום,
  כן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 7. נטלי הגיב:

  ד”ר אסנת שלום .אני בת 55 גילו לי סרטן שד שלב ראשון אחרי ניתוח הקרנות .אונקוטייפ נמוך .לקחתי טמוקסיפן שנתיים וחצי .ועכשיו ליטרוזל .הליטרוזל גורם לי לתופעות לוואי רבות .ורציתי להפסיק את הטיפול (כרגע ללא ייעוץ אונקולוג)האם המחלה יכולה לחזור?

  שלום,
  התשובה היא-כן. אני בכל זאת ממליצה להתייעץ עם אונקולוג\ית לגבי החלופות של הטיפול ההורמונלי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד