ניתוח סרטן השד

ניתוח סרטן השד

סרטן השד יכול להתבטא במחלה מקומית בלבד (בשד עצמו) , להמשיך ולהתקדם בדרכי-הלימפה לתחנה לימפטית סמוכה או איזורית (בדרך כלל לקשריות לימפה בבית- השחי של אותו הצד) ובמקרים מתקדמים- לאיברים מרוחקים יותר- כלומר- התפשטות מערכתית/גרורות  (עצם,ריאה,כבד,מוח וכו’).

ניתוחי סרטן השד מתוכננים אם-כך לפי אותם מיקומים שהוזכרו בפסקה לעיל, ומטרתם-“שליטה מקומית” כלומר הסרת המחלה מהשד והערכת התפשטותה בבית-השחי. הטיפולים האונקולוגים המשלימים (קרינה וכמותרפיה,טיפולים הורמונליים וביולוגיים) – בחלקם מכוונים גם הם ל”שליטה מקומית” ובחלקם להורדת הסיכון להישנות המחלה גם באיברים מרוחקים מהשד.

רוב ניתוחי השד המתוכננים לגידול בשלבים הראשוניים כוללים הסרת הגידול בשוליים נקיים (כריתה חלקית או מלאה של השד)  ודגימת קשרית/יות זקיף ( SENTINEL NODE ) לשם הערכת התפשטות הגידול בבלוטות בית-השחי.  קשרית זו מאותרת תוך-ניתוחית בעזרת מיפוי רדיואקטיבי מקדים ו/או צבע כחול המוזרקים לאיזור הגידול. קשרית זו נשלחת לבדיקה פתולוגית תוך כדי ניתוח. אם היא נקייה מגידול היא משקפת את העובדה שבית-השחי נקי מגרורות, ואם נמצאו בה גרורות אזי ברוב המקרים יש צורך להשלים את הניתוח בבית-השחי ולהסיר את שאר הקשריות ברמה 1+2 על מנת להעריך את מידת התפשטות המחלה באיזור זה מחד ,ומאידך להשאירו נקי ממחלה במידת האפשר.

מחלה שהיא מפושטת מקומית (מחלה נרחבת בשד) או מפושטת בבית-השחי (קשריות לימפה נגועות רבות או דבוקות זו לזו) מיועדת לרוב לטיפולים אונקולוגיים המקדימים את הניתוח (NEOADJUVANT). ומחלה המאובחנת בשלבים מאוחרים (גרורות מרוחקות) מצריכה  טיפול אונקולוגי ובד”כ אינה מיועדת לניתוח.

סוגי ניתוחים לסרטן השד:

 • LUMPECTOMY –  –הסרת הגידול בשוליים נקיים
 • FNL LUMPECTOMY  – הסרת ממצא שאינו נמוש בהנחיית תיל המוחדר לשד לפני  הניתוח בהנחיית ממוגרפיה או אולטראסאונד
 • MASTECTOMY –  –כריתת השד במלואו
 • ניתוח לסרטן השד + קרינה תוך ניתוחית LUMPECTOMY  +  IORTבהתוויות מיוחדות הקשורות לגיל המנותחת, סוג הגידול, גודלו ומידת היותו מקומי ניתן לבצע את הסרת הגידול הסרטני  (למפקטומי) בהרדמה כללית ובאותו ניתוח להשלים קרינה מקומית לשד (IORT).ברוב המקרים הללו לאחר הניתוח והקרינה תהיה השלמת הטיפול המניעתי בנטילת טיפול  אנטי-הורמונלי ובכך בעצם ניתן יהיה גם לחזור לחיי שגרה בצורה המהירה ביותר ולחסוך  נסיעה יומיומית לקרינה בבית החולים במשך מספר שבועות. חשוב לציין שלא בכל מרכז רפואי קיים השירות הזה ולא לכל אחת מתאים הניתוח המסוים הזה, אך כדאי ורצוי להתייעץ לפני הניתוח  האם הממצאים מתאימים לכך.
 • ניתוח חלקי לסרטן השד ומכשיר בודק גבולות – LUMPECTOMY + MARGIN  PROBE©במהלך ניתוח חלקי (למפקטומי) לסרטן השד ישנה אפשרות להשתמש במכשיר ה-  MARGIN  PROBE© מכשיר זה יכול להפחית סיכוי לכניסה חוזרת לניתוח עקב שוליים מעורבים בגידול.

  כיום, כשידוע לנו שמספיקים שוליים מאוד מצומצמים מבסיס לגידול כדי לקבוע בפתולוגיה שהגוש הוסר בשלמות אנחנו יכולים להסיר את הגוש בצורה מצומצמת יותר, לבדוק את הגבולות בצורות שונות- צילום רנטגן תוך ניתוחי, פתולוגיה תוך ניתוחית וכן להוסיף חומת ביטחון מסוימת על ידי  המכשיר הנ”ל.

  במקרים של קרינה תוך-ניתוחית אנחנו מעוניינים בביטחון הרב ביותר בשוליים ולכן ניתן לשקול הוספת טכנולוגיה זו גם בניתוח המשולב הזה.

סוגי הניתוחים בבית-השחי:

 • SENTINEL NODE BIOPY –דגימת קשרית/יות זקיף
 • AXILLARY DISSECTION – הסרת קשריות הלימפה בבית השחי (רמה 1+2 )

בכריתת שד שלמה (שאותה מבצע/ת כירורג/ית השד)  ניתן להציע שיחזור השד בצורות שונות על ידי כירורג פלסטי. השיחזור יכול להיות מיידי – באותו ניתוח ראשוני  או בשלב מאוחר יותר – לאחר השלמת הטיפולים האונקולוגיים (כל מקרה נדון מראש בהתאם לפרטיו).


דוקטור אסנת גבעון, מומחית בכירורגיה כללית - ניתוחי שד
טלפון במרפאה - 03-6577666 פקס - 03-6776662
כתובת-רח' הנחושת 10 רמת-החייל, תל-אביב

שאל שאלה בנושא ניתוח סרטן השד

(אפשר שם בדוי)

(לא יוצג באתר)

(חובה)

קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

182 שאלות בנושא ניתוח סרטן השד

 1. נורית הגיב:

  שלום,
  מתלבטת לגבי הליך סימון נגעים.
  יש לי גוש שקשה לאיתור ב U.S וממוגרפיה, אותר רק בMRI ופטסיטי. האם יתכן מצב בו הסימון יעשה בטעות
  במקום אחר ובהתאם לכך תתבצע גם הכריתה?
  האם הכירורג/ית מתסמכים בניתוח רק על הסימון הנ”ל או שניתן לזהות את הגידול גם בניתוח עצמו? מתלבטת האם לא עדיף כבר כריתה מלאה.

  שלום,
  ניתן להכניס קליפ ב MRI ואז לסמן את הקליפ בממוגרפיה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 2. נינה הגיב:

  שלום דוקטור גבעון פניתי אלייך לפני כחודש וקיבלתי המלצה לפנות לחוות דעת נוספת אצל פרופסור מורו מוניקה בסלואן קטרין בנושא של ניתוח כריתה שד שהרופא המנתח המליץ בגלל שהגידול סמוך וקרוב לפיטומה , היום עברתי ניתוח להוצאת הגידול בזמן הניתוח הבלוטות הלימפה לא נקיות הוסרו התעוררתי עם שד וחתך בפיטמה ובלון ניקוז נוזלים , לא דיברתי אישית עם הרופא לאחר הניתוח נאמר לי ע״י הצוות שהוסרו בלוטות לימפה שהגידול נשלח לפטלוגיה ורק בעוד 10 ימים הרופא יחליט איזה סוג של ניתוח אני לא רגועה והשאלה שלי האם זה היה ניתוח או טרום ניתוח או שזה סוג של ניתוח משמר שד תודה רבה על תשובתך

  שלום,
  לצערי אינני מבינה מהו ההליך שעברת. אני חייבת לומר שאת נמצאת באחד המרכזים הטובים בעולם ולכן קשה לי להאמין שלא קיבלת הסבר לגבי ההליך הניתוחי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 3. אריאל הגיב:

  מה עושים במצב בו לאחר כריתת שד לא הוציא הרופא הכל וכיצד ניתן לתקן אנחנו ממש כועסים על הרופא שייעץ. כריתה מלאה ובכל זאת השאיר עוד סרטן השד ולא הוציא הכל למי פונים בבקשה ?

  שלום,
  תתייעצו עם אונקולוג\ית שד.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 4. דנה הגיב:

  שלום רב, אני לאחר כריתת שד מלאה עם שחזור מיידי. בביופסיה נכתב
  Foci of dcis are found less than 1 mm from the circumferential surgical margins, and show pagetoid spread into lactiferous ducts near the nipple. The nipple itself is free of tumor.
  להבנתי המשמעות שלא הושגו בניתוח שוליים נקיים. מה ניתן לעשות?
  תודה רבה

  שלום,
  1-לפי מה שציינת השוליים אינם מעורבים אך הגבול הנדרש הוא קטן מהרצוי.
  2-עם זאת, בשל העובדה שמדובר בכריתה מלאה יש מקום לדיון רב תחומי (אונקולוגים, כירורגים, פתולוגים ורדיולוגים) לגבי הצורך בטיפול משלים (הורמונלי? קרינה?).
  3-כמנתחת, באופן אישי אם אני יודעת שהסרתי מקסימום מרקמת השד ואין אפשרות “לגלח” רקמה נוספת כהרחבה בניתוח נוסף- במקרים כאלה אינני נכנסת לניתוח נוסף, אך תמיד אני מקיימת דיון עם הגורמים שהיזכרתי מקודם.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 5. שאקיר הגיב:

  מזה הרבה שנים אשתי מרגישה גוש באזור הפיטמה
  כל פעם שעושים מומגרפיה אין שום דבר חשוד
  נעשה ביופסיב נראה תקין . גידול שפיר אורך 1.2 סמ
  לא יותר .רצינו להתייעץ אם אפשר להוציא .ואם מוצאים
  זה חוזר על עצמנו יותר גרוע והתפשטות או לא …
  ואם כן איך אפשר לעשות הניתוח ?
  תודה לך

  שלום,
  התייעצות מקצועית מתבצעת לאחר בדיקת הפציינטית והממצאים שבידה. עליכם לפנות ליעוץ מקצועי של כירורג\ית שד .
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 6. לי הגיב:

  אימי חלתה לפני 3 שנים בסרטן השד סרטן לא אלים 0.4/0.5 הוסר בכריתה חלקית בלוטות נקיות טופלה בהקרנות
  לא נשאית הגן
  עכשיו בבדיקת ממוגרפיה שיגרתית נתגלה גוש סולידי לא מוגדר לא סדיר היפואקוגני בגודל 1.6/0.7 באותו אזור באותו שד
  Birdas 4a
  עשתה ביופסיה היום אבל ההמתנה מורטת עצבים….
  מה הסיכוי לחזרת המחלה? האם יכול להיות שהגוש שפיר או פחות הגיוני?

  שלום,
  קשה להתנבא אבל אם יהיה מדובר בהישנות הגידול- כדאי להתייעץ עם אונקולוג\ית לגבי הצורך ב MRI שדיים ו- PETCT.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 7. מתעניינת הגיב:

  אמי 4.5 שבועות אחרי ניתוח לפקטומי להסרת גידול סרטני מהשד. עקב ממצאים חשודים הופנתה לבדיקה הנ״ל
  האם הדבר תקין? ניתן לבצע בדיקת pet ct אחרי ניתוח?
  אודה מאד לתגובתך המהירה.
  תודה לך

  שלום,
  כן ו-כן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 8. מלכה עדן הגיב:

  ערב טוב
  יש לי ממצא בשד שמאל 1ס”מ על. 1.7ס”מ סוג הממצא סרטני הוא היממה היחיד נקבע לי ניתוח ליום שני 2.7 לאחר מיכן נקבע 15 טיפולי הקרנות למניעה
  יש ברצוני לדעת אם בלוטת הלימפה יכולה ליפגע

  שלום,
  רק לאחר הניתוח יהיה מספיק מידע לגבי הבלוטות.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 9. נינה כהן הגיב:

  שלום דר גבעון אני ישראלית שמתגוררת בניו יורק ומטופלת בבית החולים סלואן קתרין בת 53 מאובחנת סרטן שד HER2 בשד השמאלי גוש בגודל 2 ס”מ מעורבות בלוטה לימפה בבית השחי עברתי ביופסיה Imr בפגישה הראשונה עם הרופא המנתח הרופא נתן המלצה לעבור טיפול כימו לפני הניתוח היה מדובר בניתוח למפקטומי כדי להקטין את הגוש ולמזר את הניתוח מאז עברתי 14 טיפולים 4 AC טקסול 10 ארספטין ופרגיטה ביולוגי 4 ממוגרפיה וסיטי בדיקה גנטית תקינה הגעתי לפגישה השניה עם המנתח לפני הניתוח קיבלתי אבחנה שונה מהראשונה הוא מדבר אתי על ניתוח כריתה מלאה ושיחזור בנימוק שהגוש נמצא באזור הפטמה בשעון9:00 עבורי זאת החלטה גורלית ומשהוא חדש אני מבולבלת וחוסרת עונים לא יודעת מה לעשות דר גבעון מה היית ממליצה לעשות בסיטואציה כמו שלי איזה סוג של ניתוח תודה רבה מראש על תשובתך

  שלום,
  1-חשוב לוודא מה סמיכות הגוש לפטמה.
  2-גם אם הוא סמוך לפטמה(והפטמה צריכה להיות כלולה בניתוח)- עדיין אפשר להוציא את הגוש עם הפטמה בשוליים נקיים ולהשאיר את רוב השד שיהיה CUP בחזייה ואחר כך לשחזר פטמה.
  3-לדעתי עלייך לבקש חוות-דעת נוספת עם כל הדיסקים של הבדיקות שביצעת .תנסי להגיע ליעוץ אצל פרופ. מוניקה מורו MONICA MORROW.
  4-בארץ, לפחות בבתי החולים בהם אני מנתחת- מנסים לשמר פטמה ככל שניתן בתנאי שאין בה היסתיידויות או גוש ממש סמוך, אך בכל אופן לא מחוייבת כריתת כל השד אם הגוש שנשאר הוא רק בפטמה: במקרה כזה הניתוח הוא הסרת הגוש בלבד כולל הפטמה אך רוב השד נשאר.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 10. מתעניינת הגיב:

  שלום,
  אמי עברה לפני כ3 שבועות ניתוח הסרת גידול (כריתה חלקית).
  תוך כמה זמן מרגע הניתוח היא תוכל לעשות בדיקת MRI נוספת לבדיקת שאריות גידול נוסף? (לצערי הנושא עלה כאופציה אפשרית מאד)
  היא משום מה נשלחה לאולטראסאונד, שמלכתחילה בכלל לא זיהה שיש גידול נוסף בשד.
  אודה לעזרתך, אני מודאגים מאד
  תודה

  שלום,
  ניתן לבצע בכל עת.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 11. אלון הגיב:

  מישהי שקרובה אלי עברה טיפולים נגד סרטן השד, ועכשיו זה שלב הניתוח להסרת הגושים וניקוי המקום. התברר לי שישנו צ’יפ ששמים ע”מ לדעת איפה לנתח, ואחד משני הצ’יפים ששמו לא נמצא.

  השאלות שלי הם:
  מה יכולות להיות הסיבות לכך שלא מוצאים את הצ’יפ?
  באיזו תדירות מיקרים כאלו קוראים?
  האם יתכן שהצ’יפ ‘מסתובב’ לו במקום אחר בגוף?
  עד כמה המצב הזה רע?
  ואיך ממשיכים מהנקודה הזו?

  שלום,
  1-ישנם מקרים בהם קליפים “נודדים” למקום אחר בשד, או קליפים מסוג מסויים שמכילים ברובם מים לא נמצאים בזמן הניתוח, יתכן עקב שאיבתם או מסיבה אחרת.
  2-קשה לי לקבוע את התדירות אך זה לא שכיח.
  3-אינני מכירה מקרה שהקליפ “מסתובב” בגוף.
  4-יש צורך להתייעץ עם רדיולוג\ית השד+ האונקולוג\ית + הכירורג\ית כדי להחליט מהו הניתוח המתאים.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 12. שרה הגיב:

  שלום וברכה
  האם ניתן לבצע ניתוח לסרטן דש גרורתי

  שלום,
  ברוב המקרים אין צורך בניתוח אך לא בכולם.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 13. ללי הגיב:

  שלום רב.
  אימי בת 72 ביצעה לפני שבוע ניתוח להסרת 3גושים בשד באותו אזור כריתה חלקית. בגודל 1.5סמ ו 4ממ.כולל הוצאת בלוטת הזקיף. טרם ידוע על תוצאות הניתוח אך הניתוח עבר כמתוכנן לדברי הכירוג. הסרטן הוא טריפל נגטיב אמא חולת סכרת וחוששת מאוד מהטיפולים של הכימותרפיה בגלל התופעות לוואי שגם ככה יש לה מהסכרת.
  שאלתי האם ישנה המלצה או פרוטוקול טיפול תוך כמה זמן מהניתוח צריכה להתחיל בטיפול. ואיזה טיפולים ניתן לתת בגיל הזה אם כמה שפחות תופעות.
  היא צריכה להגיע לכירוג שבוע הבא ושבוע אחרי לאונקולוגיה. אשמח אם תוכלי לסייע
  תודה מקרב לב.

  שלום,
  ככירורגית שד לא אוכל לייעץ לגבי טיפולים חלופיים אם ישנם- זה תפקיד האונקולוג\ית.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 14. עינת הגיב:

  בת 63 לפני 7 שנים מסטקטומי עקב טריפל נגטיב בגודל 1.2 סמ. החודש נמצא גידול חוזר על גדם השד IDC היי גרד. מחכים לקולטנים. גודל הגידול הוא 0.6*1.6סמ. עשיתי פט סיטי. עדיין אין תוצאות. האם גודל הגידול נחשב כ 1.6 או כ 0.96? תודה

  שלום,
  א- 1.6 ס”מ.
  ב- בשל סוג הממאירות הנוכחי (GRADE3) הקודם (TN ) ייתכן בהחלט שגם סוג זה הוא TRIPLE NEGATIVE אך אם ה PETCT יהיה תקין באיברים המרוחקים עדיין זה מצב טוב,
  ג- מומלץ להשלים יעוץ גנטי למוטאציה BRCA1 כדי לשקול ניתוחים מניעתיים בהמשך.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 15. האם זה נכון שמצב נשאות וטרפיל נגטיב מחייב כריתה מלאה

  שלום,
  לא מחייב באופן אוטומטי כריתת שדיים אך יש לדעת שסיכויי חזרת המחלה גם לאחר השלמת טיפול הם עד כ 40%.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 16. מודאגת הגיב:

  בת 38 בעקבות כאבים בשד שמאל והדכמה של גוש בגודל של כ-1 ס”מ (באולטרסאונד נקבע BIRAD 4A) נשלחתי לביופסיה אשר פענוחה להלן:
  Cores of breast tissue with fibrocystic and fibroadenomatous changes. ib two of the fragments focal and dense lymphoplasmocytary inflirtation (CD45 and CD138 positive) no evidence of epithlial malignancy.
  אני מבינה שאין המדובר בתאים ממאירים ולמרות זאת האם מומלץ להסיר את הגוש? אם לא אעשה כן האם אני חשופה לסיכון? האם הכאב קשור לגוש? שכן עדיין חשה בו. תודה מראש!!!

  שלום,
  1-אכן לפי הדו”ח אין ממאירות מסוג תאי- אפיתל (שקשור לסרטן השד) בגוש.
  2-המלצה אישית ואחראית לגבי הצורך בניתוח צריכה להתבצע לאחר בדיקת הפציינטית ולא דרך תשובה לשאלה באתר.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 17. מירי לוי הגיב:

  לפני שלוש וחצי שנים גילו אצלי גוש באורך של 1 ס”מ
  אמרו לי שהוא שפיר ושלא צריך לדאוג ושאני יכולה לחזור
  בגיל יותר מבוגר רק בשביל לבדוק שהוא לא נהפך חס ושלום לסרטני ,יצאתי משם בהרגשה שזה לא מדויק חזרתי אחרי שנה זה גדל ל2 ס”מ
  השבוע הלכתי להתיעץ עם דוקטור נוסף והוא עשה בדיקה אמר שהגוש גדל ל4 ס”מ ואני צריכה לעשות ניתוח ולהוציא אותו כי הוא יכול להמשיך לגדול.
  הבעיה שהבנתי שניתוח כזה מצריך הרדמה מלאה ויש לי אפלפסיה על רקע ניתוקים בראש ולאחר בדיקה מול נירולוג ראש נאמר לי כי לא מומלץ לי על רקע הבעיות הנוירולגיות לבצע הרדמה מלאה כי יש מצב שאני לא יקום לאחר ההרדמה חס ושלום לכן רציתי להתיעץ איתך האם הניתוח הזה יכול להיות בהרדמה מיקומית בלבד

  שלום,
  1-לדעתי יש צורך להתחיל באיבחון הגוש על ידי ביופסיה בהרדמה מקומית.
  2-לפי תשובת הביופסיה ניתן לתכנן את הניתוח המתאים להסרת הגוש על מנת להימנע מניתוח חוזר לגבי השוליים והצורך בבדיקת בלוטות.
  3-חולי אפילפסיה רבים מנותחים בבתי חולים מרכזיים שבהם יש מחלקות נוירולוגיות ונוירוכירורגיות שנותנות תמיכה במידת הצורך.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 18. ענת הגיב:

  שלום
  אובחנה אצלי בשד קרצינומה בגודל 1.3X1.6 ס”מ
  הבלוטה הקרובה נקיה.
  מאז עבר יותר מחודש, ועדיין אין לי תור לניתוח.
  אני מאד חוששת שככל שהזמן עובר, הגידול יגיע לבלוטה ומשם לשאר הגוף.
  תוצאות הביופסיה אמרו Grade:2-3
  כמה זמן יש לי?

  שלום,
  ברגע שנקבע צורך בניתוח- רצוי לנתח בהקדם , אך לצערי אין לי אפשרות לציין עבורך כמה מוקדם.
  אם יש ברשותך ביטוח משלים או פרטי- זה הזמן לנצל אותו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 19. לין הגיב:

  שלום
  עשיתי ביופסיה לשני שדיים
  זה התוצאות שקיבלתי מאחר שהיה חשד נמוך BIRADS 4A, בשני השדיים.
  התוצאות :
  10729- LT-2 – קסטה לבנה – שלושה גלילי רקמה באורך מ 0.8-1.5 ס”מ
  10730 – RT-3 – קסטה לבנה – שלושה גלילי רקמה באורך 1.5 ס”מ כל אחד
  1. 10729 – CORES OF LT BREAST FIBROADENCMA , TUBULAR PATTERN .
  CYTOKERATIN , P-63 AND CK 5/6 WERE PERFORMED AND SUPPORTING THE DIAGNOSIS /
  2. 10730- CORES OF RT BREAST FIBROADENOMA

  אשמח בבקשה לתשובתך
  בברכה רבה ותודה מראש !!

  שלום,
  תשובה על מה?
  אם השאלה היא לגבי אבחנה של פיברואדנומה האם היא ממצא שפיר- אז התשובה היא- כן. עלייך להיבדק על ידי כירורג\ית שד ולקבל המלצות בהתאם.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 20. טלי הגיב:

  שלום וברכה בת 29 ..קיבלתי תוצאות של אולטרסאונד שדיים נכתב כי לא הודגמו גושים ולא בלוטות מוגדלות רק כתוב ב2 הצדדים התבלטות קלה של צינורות החלב.אציין כי הפסקתי להניק לפני כחודשים ועד לא מזמן עוד הרגשתי שיוצא חלב.. בסיכום כתוב birad2 ובסיכום מומלץ להתיעץ עם כירוג.האם זאת המלצה שתמיד כותבים בתוצאות אולטרסאונד מהסוג הזה?

  בעיקרון הלכתי לרופאת המשפחה שלי שאני מאוד סומכת כליה והיא אמרה לי שהכל תקין במאה אחוז ואיו צורך ללכת שוב לכירוג. אשמח גם לחוות דעתך שאוכל להיות רגועה במאה אחוז.

  תודה מראש

  שלום,
  חוות דעת של כירורג\ית שד .
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 21. א.ו הגיב:

  דר״ אסנת גבעון
  אני מאד מעריכה ומוקירה על התשובות המהירות שלך זה לא מובן מאליו המון תודה
  ישר כח

  תודה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 22. צליל הגיב:

  היום עשיתי אולטרסאונד ופיופבייה.
  מייד אמרו לי שזה חשד לסרטן בצד שמאל.
  מה שחיובי זה שבית השחי נקי .
  גודל הגוש 2.5 סנטימטרים.
  שאלתי היא האם אחרי שעושים ניתוח להוצאת הגידול האם בטוח צריך הקרנות?
  תודה

  שלום,
  ניתוח חלקי של השד מחייב ברוב המקרים הקרנות.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 23. יעל הגיב:

  בת 66. לפני שנה וחצי עברתי כריתה מלאה ושחזור בעקבות 3גידולים קטנים בשד ימין. הבלוטות היו נקיות. אינני נשאית. כל חצי שנה עוברת אולטרסאונד. Mri לפני הניתוח ואחריו.
  הרדיולוגית טוענת שכל שנה צריך mri. האמנם?
  אגב, לא היה צורך בשום טיפול משלים,
  תודה

  שלום,
  אין ספק ש- MRI יכול להראות ממצאים מוקדמים בשד הבריא או דליפה של השתל מוקדם יותר.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 24. שר הגיב:

  האם ניתן לעשות ניתוח להוצאת בלוטה אינטרא ממרית שנמצאה חשודב בפט ct וחשודה להישנות מחלה בשד ?

  שלום,
  ישנן 2 סוגי קשריות שונות לחלוטין מבחינת המיקום :
  INTRA MAMMARY = בתוך השד (ניתן להגיע אליה בביופסיה בהנחיית אולטראסאונד או MRI )
  INTERNAL MAMMARY = בין הצלעות בתוך בית החזה (אם הממצא נמצא ב PETCT אני מניחה שמדובר דווקא בסוג זה ולא תמיד ניתן לבצע ביופסיה בשל המיקום )
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 25. רחל אברוך הגיב:

  היי שמי ר. אני חלתי ב2001 בסרטן השד דרגה 2 עברתי ניתוח . בהוצאת הגוש באזור הפיטמה טופלתי ב35 הקרנות ארבע שנים כדורים טמוק….. ושלוש שנים פמרה וכל שנה עושה מומגרפיה ואולטרסאונד. בחודש אוקטובר נראה נפיחות המקום הניתוח חזרתי לרופאה עשתה לי בדיקה תלת מימד ו אמרה שהכל בסדר וזה היסתיידות של מקום הניתוח . בחודש ינואר חזרתי לבדיקה שגרתית וגם קבלתי תשובה שזה היסתיידות גסה שפירה, פוסט טראומטית אז למה אני חיה בפחד / חרדה . האם זה קורה (בדקתי שבכל בדיקה רשום היסתיידות גסה). תודה על התשובה אני מקווה שאני ברורה?

  שלום,
  הסתיידויות גסות הן בדרך-כלל שפירות ויכולות להיות בממצאים שפירים או לאחר ניתוח או לאחר חבלה לשד.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 26. תמר הגיב:

  שלום ד״ר
  יש לי גוש גדול בשד עשיתי בדיקה לפני הרבה שנים יותר משבע שנים ואז נקבע שהוא שפיר זאת בנוסף לציסטה שנראתה אז באולטרהסאונד, הגוש גדל מאז ולמרות זאת לא פניתי לרופא בעניין ולא בצעתי אף מעקב רפואי סתם כי נמאס !! זאת לא פעם ראשונה שנמצא אצלי גוש באותו שד נותחתי לפני כעשר שנים להוצאת גוש שהיה גם שפיר בצעתי FNA לבדיקת גוש.. בקיצור השאלה שלי היא מאחר ואני לא רוצה לחזור על תהליכי בדיקת הגוש וסוגו וביופסיה..האם אפשר לעשות לי ניתוח להוצאת הגוש הקיים ולא משנה מה סוגו ובאותו יום גם לעשות לי ניתוח להקטנת והרמת חזה? יש לי שדיים גדולים כי השמנתי (ואני לא מתכוונת לכריתת ושיחזור שד)
  תודה

  שלום,
  לא , בגלל שאם חלילה יש בו ממאירות הניתוח צריך להיות שונה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 27. נקבע לי ניתוח לשבוע הבא ואני ביקשתי הקרנה בזמן הניתוח מכוון שאני גרה בקריית שמונה והקרנות עושים רק בבית חולים רמבם מרחק של שעה וחצי לכל כיוון מכיוון שאני גרה לבד ללא קרובי משפחה שיכולים לתמוך ולהסיע אותי האם הקרנה חד פעמית בזמן הניתוח יעילה?יש לציין שאני עוזרת בגידולן של שתי נכדותי בנות ה4 ו8 כיוון שאמם נפטרה לפני כשנה מסרטן הכבד.אנא תשובתך בבקשה תודה

  שלום,
  לקרינה תוך-ניתוחית יש התוויות מסויימות ואם נמצאת מתאימה להן אזי קרוב לוודאי שלא תהיה בעיה. אכן הקרינה התוך-ניתוחית החד-פעמית מאפשרת לחסוך את הנסיעות היומיומיות במקרים מסויימים לפי גיל המנותחת ואופי הגידול .
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 28. שרון הגיב:

  תודה על המענה. השאלה אם בהכרח הרצפטין עם כימו או שמקבלים הרצפטין עם קרינה במקום הכימו?
  תודה!

  שלום,
  הרצפטין הינו טיפול ביולוגי שניתן בשילוב עם כמותרפיה. ההמלצות לקרינה אינן קשורות בהכרח בטיפול זה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 29. שרון הגיב:

  שלום, בממוגרפיה בשד שמאל נמצאו הסתידויות בגודל של כ1 סמ אשר בהיופסיה נמצא סרטני. אין ביטוי לרצפטורים הורמונליים אבל יש ביטוי לher2ברמה 3. 90 אחוז מהגידול הוא dcis שכתוב intermediate to high grade nucleus וכן יש מספר מוקדים של idc.
  כמו כן ki 67 ברמה של 10 אחוז ויש ביטוי של e cafherin. אני אמורה לעשות mri שד עוד שבועיים לברר אם ממצא נוסף בשד הוא שפיר או לא. השאלה שלי היא האם בגלל שהגידול מבטא her 2 אני אצטרך הרצפטין? האם הרצפטין הוא תמיד בשילוב של כימו? האם הרצפטין ניתן בשילוב עם קרינה? אודה על המענה. גילי הוא 44. תודה רבה

  שלום,
  התשובות לשאלותייך הן חיוביות.
  בהצלחה ובבברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 30. שם בדוי הגיב:

  קיבלתי הבחנה בה היה כתוב טריפל נגטיב 1-2 ואת גודל הגידול שהוא כ7 סנטימטר.צריך לעשות כימו.
  מה זה אומר טריפל נגטיב ומה סיכויי ההחלמה?

  שלום,
  אני ממליצה להתייעץ עם אונקולוג\ית ולפי הממצאים ב- PET CT לקבל את ההערכה הנדרשת
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 31. נטךח הגיב:

  כבר כמה חודש שהיה לי צוואר תפוס
  ושבוע שיבר עשיתי צילום ונמצא כי יש ניוון בחוליה
  והתחיל לי כאבים בבית השחי הלכתי לרופא והוא בדק ואמר שאין נפיחות בבלוטות הלימפה ואולי זה שריר מתוח
  ואני תפוסה בגב ומשדר לי לבית שחי וליד מה עליי לישות?

  שלום,
  תחום התמחותי הוא סרטן השד ופחות בעיות אורטופדיות.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 32. איל הגיב:

  שלום רב ד״ר אסנת גבעון
  השאלה שלי קצת מקצועית ומורכבת
  אמא שלי לאחר ניתוח שבו הוציאו לה גוש ממהיר מהשד ללא גרורות.
  אחרי כל הממצאים מהפתלוגיה לאחר הניתוח החליטו שצריך לעשות את כל הטיפולים
  כימי ביולוגי הורמונלי וכנראה גם הקרנות
  למרות שלפני הניתוח הרופא אמר שיבדקו איזה טיפול צריך.
  שמעתי שיש תרופה בשם ארספטין שלא נותנים אותה לכל אחת , למרות שהיא יכולה לרפא , איך יש אפשרות לקבל אותה או להגיע אליה בארץ/חו״ל? אודה לתשובתך ?

  שלום,
  הרצפטין=תרופה ביולוגית.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 33. ענת הגיב:

  מדוע מבצעים הקרנות על כל השד למרות שהגידול היה מקומי בגודל של כסמ 1.
  למה לא עושיםמאץ כל סידרת ההקרנות באופן ממוקד רק לאזור הגידול?
  תודה
  ע.

  שלום,
  1-תלוי בגיל האישה ובסוג הגידול וגודלו וכן מידת התפשטותו.
  2- ככל שהאישה מבוגרת יותר, והגידול קטן יותר ובעל ביולוגיה שאינה אלימה- ייתכן שאפילו “יוותרו” לה על הקרינה או יציעו לה קרינה תוך ניתוחית.
  3-ההקרנה לכל השד ולאתר הניתוח מקטינים את סיכויי הישנות המחלה בשד זה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 34. רעות הגיב:

  שלום.
  אימי חלתה ונפטרה מסרטן השד לפני כ20 שנה
  אני בת 32 ומהצעת כבר שנתיים מעקב פעם בשנה של ממוגרפיה וסונר
  עד כה היו ללא ממצאים
  השנה ממוגרפיה תקינה וסונר נרשם בשד שמאל
  ציסטות: שעה 2 0.6 סמ
  2: birads ממצא שפיר
  האם יש סיבה לדאגה או שאם נרשם שפיר אז זה הכן יישאר כך

  שלום,
  1- BIRADS2 מוגדר כממצא שפיר שאינו מסוכן.
  2-לגבי הממוגרפיה- יש לשקול היטב מה היתרונות שלה מול הסכנות בגיל כל כך צעיר כי ידוע שחשיפה שנתית לקרינת ממוגרפיה מתחת לגיל 35-40 אינה בריאה כל-כך. יחד עם כירורג\ית השד שלך יש לברר מה גיל האם בעת המחלה, מה המוצא, האם בוצעה בדיקה גנטית והאם יש מקום לביצוע MRI שדיים שאינו כרך בקרינה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 35. גל הגיב:

  האם גרורות יכולות להופיע אחרי שנה שסיימתי הרצפטין. הסרטן שהיה לי חיובי להר 2 לא היו גרורות עשיתי ניתוח עימו הרצפטין והקרנות לוקחת גםטמוקסיפן. יש לי כבר כמה זמן כאבים בצלעות בגב בראש כאבים שבאים והולכים הפחד שלי זה מהגרורות. יכול להיות שהם יכולות להופיע פתאום אפילו כשחליתי לפני שנתיים אז לא היו לי תודה

  שלום,
  לצערי ברפואה הכל ייתכן אבל ברוב המקרים לאנשים יש כאבים ממקור שאינו מסוכן. בכל מקרה- כדאי ורצוי להיבדק בהקדם כדי לשלול זאת ולחזור לחיים מלאים ושמחים.
  בברכה ובהצלחה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 36. שלום לך. קבלתי דוח פתולוגי לאחר כריתה של השד. אני רוצה להבין ברמה מעל כל ספק את המשמעות של הדוח. איך תוכלי לעזור לי. תודה. מחר יש לי תור לביהח אחרי חודש מהניתוח.

  שלום,
  מן הראוי שרק הרופא\ה המנתח\ת שידועים לו כל הממצאים לפני ובזמן הניתוח יסביר לך מהם. לאחר מכן הוא יפנה אותך לייעוץ אונקולוגי ואז תהיה לך חוות דעת מקצועית נוספת.
  בברכה ובהצלחה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 37. יוספה הגיב:

  שלום ד”ר גבעון,
  אובחנתי ILC 3/2015. רצפטורים חיוביים, HER2 שלילי. Ki-67 6-9%. שנה וחצי לטרוזול ואנסטרוזול. מופשט. נותחתי ב- 23/8/16. בעקבות שיפור ניכר ובלוטות נקיות!!!!! שנצפה ב-MRI עברתי Lumpectomy . הגושים (2) הוצאו בשלמותם ו- 11 בלוטות נגועות (מתוך 16 שהוצאו). עדיין נשארו כמה גושים קטנים מאד. עשיתי PET לפני מספר ימים. הכל נקי. נשאר לי ליד הפטמה עדיין גוש קשה שמתכווץ לאט מהניתוח. מבקשת הסבר לגבי הבדיקה:

  חזה :קליטה פתולוגית של FDG בהסננה בשד הימני המשתרעת בין האספקט הלטרלי של השד והרביע החיצוני-עליון ומגיעה
  עד למרכז השד עמוק לפטמה מימין. ההסננה בולטת במקצת בהשוואה לבדיקה הקודמת.
  יש לציין שכיום מודגמים שינויים פוסט-אופרטיביים בשד הימני. בהיעדר פרטים קליניים אין לדעת מהו מרחק הזמן בין הניתוח
  והבדיקה הנוכחית.
  קליטה פתולוגית של FDG בהסננה בבית השחי הימני באזור של שינויים פוסט-אופרטיביים עם תפרי ניתוח.
  לסיכום :אין לראות קליטה פתולוגית של FDG חשודה לתהליך שאתי

  שאלתי: 1. האם יצא תקין? נשאר סרטן בשד?
  2. האם זקוקה לכימו למקרה של גרורות בגוף? הפט אומר שאין ביתר הגוף כלום. (צוואר, בטן ואגן ועצמות)
  3. האם מספיק הקרנות?
  תודה ובברכה,

  שלום,
  השאלות שלך מאוד משמעותיות אבל הן חייבות להיענות על ידי המנתח\ת והאונקולוגית שלך לאחר בדיקתך ולאחר הסתכלות מדוקדקת בצילומים עצמם.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 38. איריס הגיב:

  שלום , אני בת 62 . לפני 7 שבעות עברתי ניתוח mastectomy .משד ימין ובת השחי הוציאו את כל הבלוטות ושמו לי מותחנים . מאז הניתוח יש לי נפיחות כמו בצקת בבית השחי וחזה בצד ימין שלי וגם חוסר תחושה בעור . הנפיחות לא משתפרת ומאז שמוסיפים מים למותחנים יש עוד יותר נפיחות וחוסר תחושה . הרופא המטפל שלי לא מתרגש מזה . הייתי רוצה לקבל דעה שניה בבקשה . רוצה לדעת למה יש נפיחות ולמה אחרי שבעה שבועות לא משתפר ? ואם אני אחזור לקבל תחושה במקומות הנ״ל ? תודה רבה

  שלום,
  חוות-דעת ניתן לתת לאחר בדיקה. בכל מקרה תבררי עם המנתחים אם ניתן לשלוח אותך לטיפול פיסיותרפי להקלה על הבצקת. לגבי התחושה- בדרך- כלל זה משתפר עם הזמן וזה יכול להימשך גם חצי שנה ויותר.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 39. חן הגיב:

  לפני 5 וחצי חודשים עברתי ניתוח LUMPECTOMY להוצאת גוש בגודל 5 מ”מ +הוצאת בלוטות זקיף וקרינה תוך ניתוחית. לא הייתי צריכה לעבור כימו והקרנות נוספות מטופלת רק בטמוקסי.
  כשבועיים אחרי הניתוח החלה להיווצר סרומה..המקום היה מאד רגיש. הרגישות חלפה ולא סבלתי מכאבים. הסרומה הלכה והתרחבה גודלה במדידה גסה שלי כ 5ס”מ (אורך/רוחב). אני מתארת לעצמי שהיא גם עמוקה. האיזור קשה למגע ובמגע יש תחושה של גוש קשיח.
  נמצאת במעקב..
  הרופא המטפל מבקש להימנע מניקוז המקום מחשש לזיהום .בסיכום הביקור נכתב : ” מעט מלאות עם עיבוי עור ודיסקולורציה קלה סביב הצלקת ללא פלוקטואציה…רושם של סרומה בתהליך פיברוזיס – למעקב”
  מה פירוש הסיכום שנכתב?
  הוזמנתי בעוד כחודש לאולטרה סאונד כשההנחה שהסרומה עשוה להתחיל להיספג.
  כמה זמן לוקח לסרומה להיספג ( עברו כבר 5 חודשים מאז הופעתה)?
  האם ניקוז יכול לעזור או שיש צורך בניתוח נוסף כדי להוציאה?
  האם עלול להתפתח גוש ממאיר חדש באיזור הסרומה?
  בימים האחרונים חשה תחושה של חוסר נוחות באיזור ומעט כבדות.
  להתייחסותך אודה. חג שמח

  שלום,
  1-ספציפית אלייך- רצוי וכדאי מאוד שהמנתח\ת שלך יתייחס למצב בשד ולתוצאות האולטראסאונד.
  2-באופן כללי- אכן ידוע שלאחר קרינה תוך ניתוחית יש יותר סרומות ובדרך כלל הן נספגות לאט יותר. לכל ממצא לאחר ניתוח לוקח עש שנתיים (!) להגיע לאירגון הסופי שלו , כמו לכל צלקת.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 40. רימה הגיב:

  שלום,
  אני בת 37 לפני שבועיים התגלתה אצלי מחלת סרטן השד ולאחר כל הבדיקות הוחלט לכריתת השד השמאלי הנגוע, באילו מקרים מחייב כריתה והאם ישנו טיפול אחר שיכול לטפל במחלה
  אודה להתייחסותך

  שלום,
  כריתת שד מומלצת במספר מקרים שביניהם:
  1-מספר גידולים בשד
  2-גידול גדול יחסית לשד קטן
  3-במקרה שלא ניתן להשלים קרינה לשד
  4-בגידול חוזר לאחר קרינה בעבר
  5-בחלק מהמקרים של נשאות גנטית
  6-לפי בחירת הפצייינטית
  את שאלתך השנייה עלייך להפנות לאונקולוג לפי פרטי המקרה הספציפי.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 41. Valentina הגיב:

  שלום , האם יש חשיבות למרחק בין הגידול שהורידו בניתוח למפקטומיה לשוליים נקיים ? האם מרחק 0,1 סמ מגידול עד גבול inferior זה מספיק?
  תודה רבה על תשובה

  שלום,
  1-שאלתך היא מאוד חשובה אך לא ניתן לענות עליה מבלי לבדוק את המנותחת ולעבור על כל ממצאי הבדיקות שביצעה וכמו כן לראות את כל הפתולוגיה.
  2-אם אינך שקטה- תפני לייעוץ אונקולוגי נוסף לחוות-דעת שנייה.
  3-בכל מיני מרכזים גם בארץ וגם בעולם ההתייחסות מעט שונה.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 42. שלום רב

  אני היום בת 59.לפני כשנה וחצי התגלתה אצלי סרטן השד מפושט בשד ימין ובעקבותיו עברתי כריתה מלאה של שד ימין ושש בלוטות נגועות.מאז אני נוטלת לטרוזול טבע 2.5.מ”ג.
  למרות הבלוטות הנגועות אני מאובחנת בשלב 2.האם זאת האבחנה הנכונה?
  שנית, הטיפול בלורוזול פגע בי קשות בשרירי הרגליים. הקימה מישיבה ושכיבה מאד קשה לי.
  תודה רבה על ההתייחסות.
  האם יש תרופה שתטיב עמי יותר?

  שלום,
  1-כפי הידוע לי מספר הבלוטות המעורבות שציינת- מגדיר את המחלה בשלב 3A לפחות.
  2-יש להבדיל STAGE של המחלה שנקבע לפי גודל הגידול ומספר הבלוטות המעורבות מ- GRADE של הגידול שקשור בהתמיינות התא עצמו.
  3- לכן ייתכן ש GRADE המחלה\התאים הוא 2 אך שלב המחלה הוא אחר.
  4-לגבי הטיפול המשלים- עלייך להתייעץ עם אונקולוג\ית משום שאין זה תחום התמחותי.

  בהצלחה ובברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 43. מיקי הגיב:

  כמה זמן אורך הניתוח להוצאת גוש מהשד בהנחה שהוא שפיר

  שלום,
  תלוי במיקום הגוש, בגודלו וגם באופי עבודת המנתח\ת.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 44. ב21 יום ראשון ליפני 9 ימים עברתי הוצאת גידול משרד שמואל ובלוטת לימפה אחת . היום נפל הפלסטר מאזור בית השחי וגיליתי מתחת לצלקת גוש בגודל כדור קטן. קצת כואב וגורם אי נוחות. מאוד דאגתי. האם זה טבעי בתהליך ריפוי?

  שלום,
  רצוי להתייעץ עם המנתח\ת אם כי פעמים רבות יש הצטברות של נוזל לימפה באזור זה שנספג עצמונית תוך מספר שבועות.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 45. תמר הגיב:

  עברתי ביופסיה תחת ממוגרפיה והתוצאה היתה שאין לי סרטן. הגוש מיזערי ולא סרטני. בכל זאת נשלחתי לעבור ניתוח למפקטומיה. האם הניתוח חובה? לא מיותר? אי אפשר להסתפק במעקב?

  שלום,
  חוות דעת אישית מקצועית ואחראית ניתן לתת רק לאחר בדיקה והערכה מחודשת של כל הממצאים.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 46. שרה הגיב:

  לפני כחצי שנה גילו אצלי גידול שאינו ממאיר בשד השמאלי. ובימים האחרונים היו לי כאבים חזקים בבית שחי ימין וגילתי גם שם גוש שמציק ומקשה עלי בהזזת היד. מה עלי לעשות?

  שלום,
  עלייך לפנות בהקדם לבדיקת כירורג\ית שד.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 47. אילנה הגיב:

  לפני עשרה ימים עברתי ניתוח להוצאת גידול סרטני מהשד הימני. במהלך הניתוח הוצאו גם דגימות זקיפים או משהו כזה מבלוטת הזקיף. ההחלמה עד כה עברה ללא כאבים מיוחדים ואילו אתמול- עשרה ימים לאחר הניתוח התחלתי להרגיש כאבים בבית השחי ובשכמה של אותו צד- בעיקר עקב התעטשות או שיעול. כמו כן נוצר מעין כדור בבית השחי- מעין בצקת אשר מציק מאוד ומקשה עלי להזיז את היד. חשוב לציין כי אין לי חום והמקום אינו אדום או נראה מדולק. מה יכולה להיות תופעה זו? האם היא שכיחה? כיצד מטפלים בה והאם אין היא אומרת שמשהו השתבש בהחלמה מין הניתוח או שמשהו אינו נעשה כשורה במהלכו?
  תודה מראש על תשובתך!!

  שלום,
  1-מאחלת לך החלמה מהירה
  2-אכן בבית השחי נוצרת הצטברות של נוזל לימפה שנספג עצמונית תוך מספר שבועות ויכול עד אז ללחוץ על שרירים ועצבים. כדאי ורצוי להמשיך להפעיל את הזרוע.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 48. עינת הגיב:

  שלום, אימי עברה ניתוח להוצאת גידול סרטני מהשד וכשיצאה מההתאוששות גילתה 3 אלקטרודות דבוקות לגופה. מה הןנומה תפקידן בניתוח?

  שלום,
  אני מניחה שמדובר במדבקות של האלקטרודות המיועדות לניטור קצב הלב במהלך הניתוח. ניתן להסיר ולזרוק.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 49. צילה הגיב:

  שלום דר׳
  אני בת 69 והשבוע גילו לי גידול birads5 בגודל 1 ס״מ . אתמול עשיתי ביופסיה ומחכה לתשובה. אני יודעת ש95% הוא סרטן ואצטרך להוציא. איזה
  סוגי טיפול צריך בהמשך בגילי.
  אני עדיין לוקחת הורמונים בגלל הגלי חום. צריכה להפסיק? שכחתי לציין שאימי חלתה גם בסרטן שד בגיל 58, ונפתרה לאחר שהתפשטות הייתה במיוחד בעצמות, עקב שגם הייתה לאחר כריתת רחם בגיל צעיר יותר.
  מודה לך מראש

  שלום,
  1-אם הייתי המנתחת שלך הייתי אומרת לך להפסיק מייד את ההורמונים בנוכחות ממצא של BIRADS5.
  2-סוגי הטיפול תלויים בגודל הגידול, בביולוגיה שלו (רצפטורים) ובמידת מעורבות הבלוטות בבית השחי.
  בברכת בשורות טובות!
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 50. חנית הגיב:

  היי. אימי עברה תחילה ניתוח כריתה חלקית של גוש סרטני בחזה , לאחר 4 וחצי שנים באותו מקום גדל גוש סרטני וכתוצאה מכך עברה כריתה מלאה והוצאת הגוש . עכשיו לאחר בדיקת mri נאמר לה שיצרו איתה קשר לגבי בירור כי מצאו גוש בצלקת הניתוח, מחייב שזה סרטני שוב? כי הסבירו שחלילה יש מקרים שהצלקת נדבקת במחלה.

  שלום,
  אכן ייתכן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 51. נוארה הגיב:

  שלום רב

  אני בת 33 עברתי ניתוח כריתת שד מלאהMASTECTOMY גם עם הוצאת הרבה קשריות לימפה מבית השחי .
  עוד שבועיים יש לי תור אצל רופא כירורג כדי לבדוק אותי ולגיד לי את תוצאות הבדיקות על הגוש.

  אחד מהאחים במחלקה אמר לי מה שחשוב שתדעי הוא את התוצאות של בדיקת המעבדה על הגוש.

  אני רוצה לשאול שאלה : מה זה חשוב כל כך לדעת את תוצאות הבדיקה על הגוש אחרי ניתוח ? ואני יודעת מזמן שהגוש ממאיר ועכשיו מה היא משמעות הבדיקות על הגוש אחרי הניתוח?

  שלום,
  מספר דברים חשובים בתוצאת הדו”ח הפתולוגי והם משפיעים על הטיפול המשלים (כמותרפיה, טיפול אנטי-הורמונלי, טיפול ביולוגי וקרינה) ביניהם-
  1-גודל הגידול בשד
  2-האם השוליים נקיים
  3-הביולוגיה של הגידול (רצפטורים)
  4-מספר הבלוטות המעורבות בגידול
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 52. סמדר הגיב:

  שלום רב,
  בשבוע האחרון התחילה לי מפיחות בשד בו הסרתי גידול. ברקע- התחלתי בטיפול טמוקסיפן, לאחר הסרת גידול- למפקטומיי בפברואר והקרנות 16+5
  . ממה סה יכול לנבוע? האם זה יכול להיות תופעת לוואי של הטמוקסיפן?
  אגב, לפני פחות מחודש נפגשתי עם הרופאה אונק שהנחתה אותי להמשך…
  אשמח לתשובתך, ס
  .

  שלום,
  רצוי וכדאי להתייעץ עם המנתח\ת שמכיר אותך לפני ואחרי הניתוח ולהיבדק על ידו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 53. רונית הגיב:

  שלום ד”ר גבעון.

  אבחנו אצלי שני גושים ממאירים בשד שמאל – אחד בגודל 2.5 ס”מ והשני בגודל 1.5 ס”מ.
  שאלתי – כמה זמן לוקח לגידול להגיע לגודל של 2.5 ס”מ?
  מדובר בסוג לא אלים.
  ממש תודה
  ר

  שלום,
  ידוע היום שלכל גידול יש ביולוגיה משלו ולכן קשה מאוד להעריך מה קצב הגדילה שלו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 54. גילי הגיב:

  שלום ד”ר גבעון
  לפני חודשיים עברתי ניתוח להסרת גידול סרטני מהשד בהיקף של 1.9 ס”מ,היה כתוב שזה שלב ראשון ושהבלוטות נקיות.האנקולוגית של בית החולים אמרה שדרגת האלימות של הסרטן היא 3.שלחו אותי לבדיקות סיטי בטן.השאלה שלי היא האם הסיטי קובע אם יש גרורות או שכבר לאחר תוצאות הניתוח יודעים על גרורות?תודה רבה

  שלום,
  1-תוצאות הניתוח מעידות רק על מה שקורה בשד ובבית השחי ולא באברי המטרה המרוחקים שהם- עצמות, כבד וריאות.
  2-מצד שני אם מדובר בשלב 1 (בלוטות נקיות) -לא ברור לי מדוע נשלחת לבדיקת CT.
  3-ואם כבר לשלוח לבדיקה של אברי מטרה מדוע לא לשלוח ל PET CT או לבדיקות משולבות של CT (חזה+ בטן+אגן) + מיפוי עצמות.
  4-ממליצה לך להתייעץ עם אונקולוג\ית אחר\ת העוסק\ת בסרטן שד לפני שאת מקבלת קרינה מיותר.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 55. מאיה הגיב:

  צהריים טובים לפני כ חודש הסרתי גוש בשד שזה היה dcis insetus היה ממוקם אין לימפות אבל אחרי תוצאות הפיופסה אמרו שמריך להרחיב שוליים ולהשלים בהקרנות או כריתת שד יותר בטוח כי היה חלק מהשוליים עוד לא נקי אז החלטתי פחות כאב ראש לכריתה ובאותו ניתוח היה מעורב הפלסטיקאי אני אחרי הניתוח עכשיו בעשרה ימים מבחינה נפשית נרגעתי אבל שאלתי האם אני צריכה לאחר כל התנליך הסה והכריתה לעבור הקרנות כי זה מה שאני דואגת לו ??

  שלום,
  בדרך- כלל אם לאחר כריתת השד השוליים נקיים מ DCIS במידה מספקת, אזי אין צורך בהשלמת קרינה. עם זאת- רצוי וכדאי להתייעץ עם האונקולוג\ית שכן הם קובעים זאת לפי התשובות הפתולוגיות ומידת הסיכון להישנות המחלה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 56. חן הגיב:

  שלום, נותחתי לפני חודש ושבוע למפקטומי עם ביופסיית זקיף תוך הקרנה תוך ניתוחית.במהלך תקין. גידול בגודל 5 מ”מ ..לא אלים..
  Idc gr 1 5 mm 0/2 sln margins free
  Er pgr pos her 2 neg t
  Ki67 15%
  בעקבות התשובה הפתלוגית נקבע לי אך ורק טיפול אנטי הורמונלי..האם יש אפשרות לדחות את התחלת לקיחת התרופות לעוד חודשיים? האם הדחייה עלולה להעמידני בסיכון?
  לתשובתך אודה

  שלום,
  שמחה בשבילך בשל הבשורות הטובות, הגילוי המוקדם והטיפול המשלים המצומצם שנדרש. אני ממליצה לך להתייעץ עם האונקולוג\ית ביחס לטיפול המשלים משום שאין זה תחום התמחותי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 57. אלה הגיב:

  שלום לך דר’ גבעון, אמי, בת 80 עברה ניתוח להסרת גידול מהשד (קרוב לבית השחי), אובחן כגידול קטן והניתוח כלל פעולת הקרנה תוך כדי הניתוח, פרוצדורה שאמורה לחסוך הקרנות נוספות. אחרי 10 ימים של החלמה שהכל נראה תקין החלה להיווצר קשיות באזור הצלקת ובהמשך זרימה של נוזלים מעורבים בדם. אמא בקרה במיון וראתה בחודש וחצי האחרונים 3 כירורגים שציינו שזה לא מצב נדיר, שצריך לתת לכל להתנקז, ליתר בטחון נתנו גם אנטיביוטיקה. אמא, אשה פעילה ואופטימית מסתגרת בבית בשל הצורך לטפל בעצמה, מצב הרוח ירוד בשל העמימות של הסיטואציה. במחלקה ממנה הופנתה בכללית אין ממש מענה.
  עברו חודשיים וחצי מאז הניתוח האם זה אכן מצב מוכר? תופעת לוואי להקרנה? מה צריך לעשות לדעתך? תודה מראש

  שלום,
  1-לדעתי מומלץ להשלים אולטראסאונד לאזור זה על-מנת לוודא שאומנם מדובר רק בבצקת רקמות משנית לניתוח ולקרינה ולהישאר במעקב המנתח\ת.
  2-בחלק ממקרים אלה אכן הריפוי איטי ודורש סבלנות רבה.
  3-תנסו להיעזר בדר’ ליפו מירושליים.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 58. מירב הגיב:

  שלום ד”ר. בת 27. בריאה. 3 חודשים אחרי לידה ראשונה בניתוח קיסרי. בוצע u.s יומיים לאחר הלידה עקב הפרשה מהפטמה לאחר לידה. הסונר יצא תקין עם דרגה birads 1 .כמו כן ציטולוגיה תקינה. התבקשתי לחזור על הסונר לאחר 3 חודשים. ביצעתי וכתוב שלא נמצאו גושים ולא בלוטות מוגדלות וכתוב שהודגמה הרחבה דוקטאלית מאחורי הפטמה ( בשני השדיים) ובסוף כתוב birads 2 האם ההרחבה נובעת מהעובדה שאני מניקה?( הנקה חלקית) וקשורה לצינורות החלב?וכשאסיים להניק זה יחזור לעצמו? והאם המספר 2 קשור כביכול לממצא של ההרחבה? בסונר הראשון זה היה דרגה 1 ולא היה כתוב שום דבר על הרחבה. אך שם עדיין לא הנקתי. אני משערת הגיונית אודה לחוות דעת.לחוצה ולאיודעת אם יש סיבה ללחץ

  שלום,
  אכן גם לי לא ברור. מומלץ להיבדק על ידי כירורג\ית שד ולהביא את הבדיקות שביצעת.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 59. רונית הגיב:

  שלום רב
  אובחנתי לפני כ-6 שבועות עם שני גושים ממאירים מסוג קרצינומה. לאחר בדיקת MRI מלפני כחודש אובחנו ממצאים נוספים והומלץ על ביופסיה נוספת לאותם ממצאים תחת US. אלא שבבדיקת האולטרה סאונד הרופאה לא הצליחה לאתר את ממצאי ה-MRI ולכן נשלחתי לביצוע ביופסיה תחת MRI. האם דחיית הניתוח בחודש נוסף (עד שתתבצע הבדיקה ויתקבלו תוצאותיה) עלולה לסכן את מצבי?

  שלום,
  אני מציעה להתייעץ עם אונקולוג וכירורג כדי לקבל תשובה מדויקת לפי סוג הגידול שנמצא. באופן הכי כללי – את מוגדרת במקרה דחוף\בהקדם ולכן לא ברור לי מדוע ניתן לך תור כל-כך רחוק.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 60. חן הגיב:

  ניתוח למפקטומי עם ביופסיית זקיף וקרינה תוך ניתוחית במהלך תקין.
  נאמר לי שהוצאו 2 בלוטות..שתיהן נקיות..הגידול 5 מ”מ הוצא עם שוליים נקיים.
  Pathologic staging : pt 1A ;pn)sn(0

  Idc gr 1 5mm 0q2 sln margins free
  Er pgr oos her2 neg ki67 15%
  בהפנייה לאונקולוגית נכתב שאין צורך באונקוטייפ.
  שאלה: מה יהיה הטיפול המשלים עקב מימצאים אלו? האם אצטרך טיפול כימו? טיפול אנטי הורמונלי?
  שאלה 2:הניתוח נערך לפני 4 שבועות. צלקת הניתוח תקינה..תחתיה המטומה בספיגה…בשבוע וחצי האחרונים סרומה..האיזור סביב הצלקת מעט נפוח, קשה במגע וכואב..האם צבר הנוזלים אמור להיספג או שכדאי / רצוי לנקז את הנוזלים? האם עצם השארתם והציפייה לספיגתם עלולים ליצור זיהום במקום?
  לתשובתך אודה

  שלום,
  1-טיפול כמותרפי נקבע בדרך-כלל לפי בדיקת אונקוטייפ.
  2-טיפול הורמונלי נקבע לפי הרצפטורים החיוביים שציינת.
  3-אם הממצא בשד אינו חשוד לזיהומי מומלץ להמתין מספר שבועות. בדרך-כלל הגוף מטפל בזה בעצמו.
  4-חלק מהסרומות מזדהמות וחלק לא. עלייך להישאר במעקב של המנתח\ת לצורך החלטה על אופי הטיפול.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 61. רחלי הגיב:

  שלום
  בממוגרפיה ובסונר נמצאו גושים 1.80סמ ללא הסתיידויות
  פתולוגיות.
  בלוטת לימפה עם קוראקס מעובה בגודל 1.7סמ׳
  ממצא חריג ייתכן שאתי
  birads c 4
  מה הכוונה ? חוששת
  תודה

  שלום,
  הממצא מחייב ביופסיה גם בשד וגם בבית השחי על מנת לברר את טיבו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 62. לימור הגיב:

  בממוגרפיה נצפתה קשרית בשליש האחורי של שד שמאל והופנתי לאולטרסאונד birads 2 שפיר, אימי עברה סרטן השד לפני כ10 שנים, הפסקתי הנקה חודשיים לפני הממוגרפיה אחרי שנתיים וחצי הנקה, האם יש בקשר לגושים שפירים להנקה? תודה רבה

  שלום,
  BIRADS2 מוגדר כממצא שפיר שאינו מסוכן אך עלייך להיבדק על ידי כירורג\ית שד כדי לוודא שיש התאמה בין הבדיקה לממוגרפיה ולאולטראסאונד וכמו-כן לבנות עבורך תכנית מעקב לעתיד,כזו המתאימה לסיפור האישי והמשפחתי שלך.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 63. שירה הגיב:

  מה פרוש קשרית בבית שחי עם מרכז שומני שמור 1.31 ס”מ?
  נכתב אף בתוצאת האולטראסאונד BIRDS-2

  שלום,
  BIRADS2 מוגדר כממצא שפיר לחלוטין שאינו מסוכן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 64. מיכל נגב הגיב:

  סיבת הבדיקה מעקב ביפסיה עם תשובת היסטולוגיה שפירה פיברוזיס ו ccc משני הצדדים פרוטוקול בדיקה STIR בחתכים אקסיאליים בוצעה סריקה של שני השדיים בפרוטוקול דינמי בחתכים אקסיאליים VIBET1עם דיכוי שומן לפני הזרקת חומר ניגודי וארבע סריקות לאחר מתן חומר ניגודי כולל חסרות הוזרק 16 סמק גדוליניום מבנה רקמת השד בחלקו שומני ובחלקו פיברוגלנדולרי ממצאים הודגמו ציסטות רבות דוצ חלקן עם תוכן סמיך שד ימי הודגמה האדרה פרנכימטית ניכרת ללא מוקדי האדרה בולטים על רקע זה גם לא ברביע פנימי תחתון שם בוצעה הביופסיה ארטיפקט מקליפ מתכתי שהוכנס בעת הביופסיה נמצא באיזור שעבר האדרה בולטת בעבר בית השחי תקין שד שמאל האדרה פרנכימטית ניכרת הפעם ללא האדרה בולטת על רקע זה גם לא באזור מרכזי עליון שם בוצעה הביופסיה בית שחי תקין לסיכום. האדרה דיפוזית. של הרקמה הפיברוגלנדולרית. הפעם ללא האדרה בולטת. במקומות מהם בוצעה הביופסיות משני צדדים BIRADS 2 ועכשיו התנפחה לי בית שחי השג והפך גוש ביד לא יכולה להרים את הכתף אודה על התשובה

  שלום,
  אני ממליצה לך להיבדק על- ידי כירורג השד שמכיר אותך, את הבדיקות שביצעת ואת תוצאותיהן ובהתאם לקבל יעוץ מקצועי ואחראי לגבי הממצאים כולל התגובה שציינת בבית השחי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 65. תמי הגיב:

  גילו לי גוש בשד עם גרורה בבית השחי אחרי כימותרפיה הגוש כמעט ואינו ניראה גם בבדיקה אם אי אר הרופאה אמרה שמנקים רקמות . האם כדי לבקש כריתה מלאה הוא שזה בסדר חלקית תודה

  שלום,
  יעוץ כל כך אישי שמתייחס לניתוח כל כך משמעותי (כריתה חלקית/מלאה עם או ללא שחזור) ניתן לתת רק לאחר בדיקת הפציינטית והערכת הבדיקות שביצעה.
  בברכה ובהצלחה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 66. חן הגיב:

  גוש בגודל 5 ממ עם גבולות בחלקם מוגדרים בשד שמאל.
  בביופסיה: idc lng er pgr pos her2 neg ki67 15%
  שאלה 1 מה פירוש הכתוב?
  תוכניות ודיון: רושם של גידול מוקדם מתאימה ללמפקטומי מונחית תיל וביופסית זקיף עם קרינה תוך ניתוחית
  שאלה 2 ..הבנתי שהקרנה תוך ניתוחית היא בעוצמה גבוהה מאד..האם יש חשש לפגיעה בלב..הגוש הוא בשד השמאלי חיצוני עליון.
  לתשובתך אודה.

  שלום,
  1-לפי הציטוט מדובר כנראה בגידול קטן מאוד בגודלו (גילוי מוקדם) שמבחינה ביולוגית נחשב גידול לא אלים (שאינו מתפשט מהר כנראה).
  2-על מנת לחסוך מספר שבועות של קרינה חיצונית כחודשיים לאחר הניתוח ניתן בחלק מהמקרים להשלים קרינה חד- פעמית שאינה נחשבת מסוכנת ללב או לריאות.
  3-בהצלחה ובשורות טובות!
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 67. גילי הגיב:

  שלום ד”ר גבעון
  עברתי לפני כשלושה שבועות ניתוח להסרת גידול סרטני מהשד מהיקף של 2 ס”מ.השאלה שלי אם יודעים עוד לפני הניתוח או זה יתפשט ללימפה ומנתחים גם שם או שרק לאחר הבדיקה בפתולוגיה יודעים אם יש יתפשט?מאד לחוצה.
  תודה

  שלום,
  כמובן שאם היינו יודעים מראש האם הבלוטות מעורבות או לא, – לא היינו מנתחים את בית השחי אלא מטפלים בהתאם למידע לפני הניתוח.
  בברכת בשורות טובות והחלמה מהירה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 68. לאה הגיב:

  עברתי כריתה מלאה ושחזור לפני 7 חודשים עקב סרטן בשד ימין. אין צורך בטיפולים משלימים.
  האם יש צורך לבצע שוב מ.ר.אי ? בגלל מבנה אנטומי חדש?

  שלום,
  בכל מקרה כזה על הכירורג ,הפלסטיקאי והרדיולוג לדון ולהחליט. אין מקרה אחד דומה למישנהו.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 69. אביגיל הגיב:

  שלום רב,
  אני בת 56 גיליתי גוש קטן בשד שמאל 1 ס”מ, לאחר ממוגרפיה ואולטרסאונד הומלץ על ביופסיה(birads a4). תשובת הביופסיה: fibrofatty connective tissue with focal congrstion. No epithelial structures identified in sections examined
  אשמך להסבר אודות תשובת הביופסיה, ומה עושים אם הממצא?
  תודה מראש

  שלום,
  1-תשובת הביופסיה כשלעצמה הינה ללא ממאירות אך יש צורך לחזור לכירורג\ית שד ולוודא שהממצאים בבדיקה הידנית + הממוגרפיה וה- US אכן מתאימים לתשובת הביופסיה.
  2-לפי התאמה זו והרקע האישי והמשפחתי שלך תקבלי המלצה מתאימה להמשך הטיפול או המעקב מהכירורג\ית.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 70. שרון הגיב:

  שלום רב.
  אני בת ארבעים ועוברת טיפולים כימותרפים לפני ניתוח. נשלחתי לבדיקה ממוגרפיה ואולטרסאונד לבדוק אם הגידול קטן . מדובר ב her2 positive stage 2.
  יש לציין כי לפני כחודשיים במהלך האיבחון עברתי שתי ממוגרפיות. אחת עם האבחון הראשוני והשני לאחר
  הכנסת הקליפ.
  אני חוששת מהקרינה של הממוגרפיה וגם שהלחץ על החזה עלול לגרום לפיזור תאים נגועים (? ).
  אינני מבינה מדוע עלי לעבור שוב ממוגרפיה. האם לא ניתן להסתפק באולטרהסאונד?
  תודה מראש.

  שלום,
  1-אכן בחלק מהמקרים ניתן להסתפק רק בבדיקת אולטראסאונד (אך לא בכולם).
  2-הממוגרפיה הבודדת הזו אינה גורמת נזק אך שאלתך האם היא באמת נחוצה היא מוצדקת ואני מציעה להפנות אותה לאונקולוג\ית המטפל\ת.
  3-אם אינך מקבלת הסבר מתקבל על הדעת- אני ממליצה לך לקבל חוות-דעת נוספת של אונקולוג\ית.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 71. טל הגיב:

  הי.
  התגלה באחד השדיים גידול הר2 חיובי. גודלו 2.2 ס”מ. התגלה גם בבית השחי בשלשה נאדיות. נשללו גרורות. הטיפול המוצע הוא חצי שנה של טיפול כימותרפי, כולל הרצפיטין (שעתיד להמשך שנה ). לאחר הטיפול הכימותרפי ניתוח ואחכ הקרנות. נאמר שהסיבה לסדר הזה היא כדי לוודא שהגידול מןשפע מהטיפול ןקטן, ואפילו נעלם? מה שאי אפששר ךהוכיח אפ קודם עושים ניתוח.
  האם טיפול שכזה ידוע לך והאם הוא הגיוני.
  תודה.

  שלום,
  באופן כללי -אכן זהו סדר הטיפול המקובל כיום בממצא שתואר, ויש לציין שבדרך-כלל תוצאותיו טובות מאוד.
  בברכה ובהצלחה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 72. שלומית הגיב:

  שלום רב, אני בת 34.5 עברתי בעבר המון טיפולי הפריות וזכיתי ברוך ה’ בהריון תקין, מאז ההפריות אני נוטה לבדוק ולערוך US שד ובית שחי, כל הזמן יצאו תקינים, לאחרונה החלו כאבים בכתף ובאזור בית השחי, עשיתי בדיקת US שד ובית שחי הבדיקה יצאה בשדיים תקינה אך בבית שחי ימני ששם הכאב כתוב- נמצאה קשרית לימפה עם שער שומני שמור בגודל 1.61 ס”מ.
  וכתוב לסיכום: BIRDS2. מה זה אומר? האם זה מסוכן?

  שלום,
  ממצא המוגדר BIRADS2 נחשב שפיר לחלוטין ואינו מסוכן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 73. קטי הגיב:

  קשרית בגודל 24 מ”מ שנתגלה בממוגרפיה לא נראה כלל באולטראוסנד.האם יש מצב לכך .שאולטראוסנד. לא יראו גודל כזה? אימי לאחר סרטן שד כבר 17 שנה .ללא טיפול בטמוקסיפן )לא ידוע לי למה(.
  מה כדאי לעשות כעת?
  “הנכוין מחמים נזהרים מצוננין”

  שלום,
  מציעה לכם לחזור על ה- US.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 74. ג'ודי הגיב:

  מה פירוש החדרת תיל לצורך סימון האם זה בהרדמה כואב כי נאמר שזה בבקר לפני הניתוח

  שלום,
  ניתן לביצוע בהרדמה מקומית . לא נעים אך לא נורא.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 75. אתי הגיב:

  שלום דוקטור גבעון
  אני עתידה לעבור ניתוח למפקטומי בשבוע הבא שוחחתי עם הכירורגית שעתידה לבצע את הניתוח ובמקרה בתאריך שנקבע לי היא לא תהיה .היא אמרה שרופאה
  אחרת שהיא סומכת עליה והיא מצויינת אני לא מכירה אותה אולי חדשה… תנתח אותי ובכל זאת אני ממש “מאוכזבת” האם כירורג צריך להכיר את המטופל? האם כולם מבצעים אותו דבר את הניתוח? האם אני מתעסקת “יותר מדי במי יבצע את הניתוח ? אין לי שקט.
  תודה על התשובה

 76. מירית הגיב:

  שלום רב,

  לפני כשלוש וחצי שנים עברתי ניתוח למפקטומי, כימותרפיה, הקרנות וטמוקסיפן. לפני כשנה התחלתי לקחת אנסטרזול, עד עתה בדיקות הממוגרפיה היו תקינות. בבדיקת הממוגרפיה האחרונה אובחנו הסתידויות חדשות הנראות אינבולטיביות בצלקת הניתוחית, BIRADS 3, ממצא כנראה שפיר,
  עם המלצה לממוגרפיה נוספת בעוד חצי שנה. הרופאה שערכה את הבדיקה לא ראתה לנכון לקחת ביופסיה, האם לדעתך יש מקום לדאגה?

  בתודה ובברכה

  שלום,
  המלצות כל כך משמעותיות ניתן לתת רק לאחר בדיקת הפציינטית והבדיקות שביצעה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 77. מרמרמרמר הגיב:

  עברתי כריתה דו צדדית
  בביופסיה נמצא תגובה הורמונלית
  בממצא לאחר ניתוח נרשם 4.5 סמ זה הגוש ומה שהיו קטנים סביבו,בגדלים שונים
  מאיזה גודל עלולים לתת כימו?

  שלום,
  1-ברוב המקרים כמותרפיה ו\או טיפול הורמונלי ניתנים לפי אופיו הביולוגי של הגידול ולאו דווקא לפי גודלו.
  2-למרות הכריתה הדו-צדדית יש צורך בהפחתת סיכויי חזרת המחלה בצלקות , בדופן החזה, בבתי השחי וכן באופן סיסטמי (באברי מטרה כמו- עצם, ריאות, כבד, מוח וכו’) ולכן הטיפול הכמותרפי ו\או ההורמונלי מכונם טיפול משלים.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 78. נגאת הגיב:

  אני רוצה לשאול שאילה
  בעוד שבוע יש לי תור אצל כירורגים בקשר לניתוח כריתת שד הרופא האונקולוג אמר לנו שהוא חושב שהכירורגים יחליטו על כריתה מלאה.
  אני מוכנה נפשית לניתוח אפילו אם יהיה כריתה מלאה והגבר שלי עומד לצדי כל הזמן
  הגבר שלי הסביר לי כי אני יכולה לבקש שחזור שד באותו ניתוח ואמר לי יש שפתי אפשריות לשחזור אם מרקמות מהגוף או דר סיליקון עם חומר נוזל
  סליחה על ההארכה.
  הגבר שלי אמר לי שהוא חושב על דבר אחר ומזה בא לי לשאול אתכם אם זב אפשרי
  הגבר שלי מוכן שינתחו אותו יחד איתי באותו זמן ניתוח ויסירו את שתי השדיים שלו ולהעביר לי מהרקמות שהוסירו מהשדיים שלו כי הוא לא רוצה שהמצב הרוח שלי יהיה לא בסדר
  האם אפשרי שינתחו את הגבר שלי ויסירו את השדיים שלי ולהעביר לי את הרקמות עם השחזור?
  תודה רבה

  שלום,
  הרעיון מצויין אבל עדיין לא ניתן לביצוע בתנאים שיש לנו היום מסיבות רבות ושונות. עדיין לא הגענו למצב שניתן “להשתיל שד” .
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 79. שרית הגיב:

  דוקטור אני חייבת את העזרה שלך יש לי כאבים בשד שמאל וביד שמאל במיוחד שאני נוגעת בשד החיצוני שאני נוגעת לוחצת קצת כואב לי אני ממש מפחדת אני במחזור קיבלתי לאחר חודש ו10 ימים של איחור אני לא מאוזנת הורמונלית מה הסיכוי שכאב כזה בצד השד זה מסוכן בגיל 23? אני ממש מפחדת ויש לי תחושת הקאות ובחילות וצמרמורות קור בבקשה תעזרי לי האם אוטרסנד שדיים ובית שחי זה מגלה הכל?

  שלום,
  סרטן השד נדיר מאוד בגיל כה צעיר. בדיקת אולטראסאונד של השדיים היא בדיקה מצויינת בגיל כזה. עלייך לפנות לרופא המשפחה כדי לברר האם הכאב הוא ממקור אחר ובמקביל להיבדק גם על ידי כירורג שד.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 80. מלכה הגיב:

  שלום
  אמי עברה כריתה מלאה לפני כחודש , בתוצאות הפתולוגיה התגלו נגעים נוספים בעור בגודל של 0.38 ס”מ, (לא ניתן לראות בממוגרפיה או ב- mri את האזור הנגוע , למרות שלדברי הכירורג הושאר קליפ קטן באזור ובצילום הממוגרפיה הוא לא נראה)
  הכירורג המנתח נתן 4 אפשרויות להמשך טיפול:
  1 הורדת השיחזור וכך מתלה העור של השיחזור , שהוא הנגוע למעשה , יורד.
  2 ניתוח נוסף במהלכו יחתכו את העור הנגוע , אך יש סיכון רב לגבי הצלחת השיחזור.
  3 השארת המצב הקיים כך מבלי לגעת בו (עפ”י הכירורג הסיכויים לסיכון מכך נמוכים מאוד)
  4 האופציה העדיפה מבחינת הכירורג – ביצוע הקרנות במשך 3-4 שבועות.
  היינו שמחים לשמוע גם את המלצתך בעניין
  תודה רבה

  שלום,
  בשאלות כל-כך משמעותיות יש צורך בישיבה משותפת רב-תחומית של כירורגים,אונקולוגים ,רדיולוגים ופתולוגים ולכן עליכם לפנות למנתח כדי שיעלה את המקרה לדיון שכזה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 81. מימימרמר הגיב:

  שלום
  אצלי טרם יש החלטה אם כריתה חלקית או מלאה בשל מיקום המוקדים
  אבל בהנחה שיוחלט על חלקי זה נכון טרם ביצוע בדיקת BRC1 ? שישפיע על ההחלטה?
  תודה

  שלום,
  1-בדיקה גנטית לעתים אורכת זמן רב שאינו מאפשר המתנה לניתוח.
  2-היקף המחלה בשד ומיקום הממצאים בהתאם לגודל השד הם שקובעים את היקף הניתוח וזה ניתן לדעת רק לאחר בדיקת הפציינטית והערכה של הדימות שביצעה.

  בברכה ובהצלחה!

  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 82. ליהי הגיב:

  שלום, עברו 3 שבועות מאז הוצאתי גידול שפיר מהשד עקב חסימת צינורית חלב.
  הגילוי היה בעקבות הפרשה שקופה רבה, לאחר שהופיעה הפרשה דמית הוחלט לנתח.
  ביומיים האחרונים שמתי ללב ששוב יש הפרשה מהשד (הפעם עכורה). האם זו תופעה מוכרת לאחר ניתוחי שד או שיש לחזור לאבחון?

  שלום,
  לצערי אין לי אפשרות לענות על השאלה משום ששיש צורך בבדיקה חוזרת על מנת להבין מהי ההפרשה. רצוי מאוד להיבדק על ידי המנתח\ת .
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 83. הילה הגיב:

  שלום, האם ציסטיה בשד לאחר שיחזור יכולה לגרום לבמן CA15-3
  להעלות בבדיקות.
  הצוסטה התגלתה לפני כחצי שנה התשובות של הסמנים היו בסדר גמור.
  בבדיקה שנערכה לפני שבוע התברר שהסמן CA15-3 עלה מ33 ל90

  לתשובתך אודה

  שלום,
  המרקר אכן גבוה ויש לבדוק את הסיבה. לפי הידוע לי ציסטות פשוטות בשד אינן גורמות לעלייה בסמן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 84. רותג הגיב:

  שלום לך..
  אני בת 31.. ביולי האחרון גיליתי סרטן בשד שמאל.. תוצאות הממוגרפיה היו הסתיידויות עדינות בחלק פנימי מרכזי על פני שטח של 5.5 על 4. ובאולטרסאונד הודגמו שלושה גושים סמוכים ומעורבים זה בזה ממאירים אחד מהם פולשני..
  ב- mri: בחלק פנימי מרכזי ועליון אזור האדרה נרחב במימדים 2.5×4.5 ס״מ.

  התחלתי טיפול כימותרפי בתחילת ספטמבר ac+taxol..
  לפני יומיים הייתי אצל האונקולוגית.. היא ממליצה על ניתוח כריתה מלאה.. היא טוענת אפילו אם הגוש התקמט או הסתלק יש לבצע כריתה מלאה בכל זאת כי האזור הזה הוא אזור של הסתיידויות רחב..
  היום עשיתי אולטרסאונד חדש, אין ממצאים חריגים.. כנראה הגבתי ב 100%לטיפול.. פשוט לא אובחן שום גוש בשד שמאל..
  האם עדיין יש מקום לדבר על כריתה מלאה,,??? מה הקשר בין הסתיידויות לכריתה מלאה? האם שווה לבצע ממוגרפיה חוזרת לראות מה מצב ההסתיידויות מכיוון שבאולטרסאונד לא רואים אותם??

  תודה לך..

  שלום,
  1-שאלות מצויינות שצריכות להיענות במלואן על ידי האונקולוג והכירורג משום שלכל מקרה אנחנו מתאימים את ההמלצה לשל סוג הניתוח לבדיקה הידנית ולממצאים שאנחנו רואים בישיבות משותפות (ממוגרפיה, US ו- MRI ).
  2-לא אוכל לתת לך המלצה אישית אך עלייך לדעת שבחלק מהמקרים ההיסתיידויות מייצגות מחלה תוך צינורית שאינה מגיבה לטיפול ועלולה להישאר ברקמה במידה והניתוח שנקבע הוא כריתה חלקית בלבד.
  3-בחלק מהמקרים אנחנו מבצעים כריתה מלאה ואכן אין שארית מחלה כלל.
  4-בהצלחה!
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 85. הודיה הגיב:

  אימי בת 80 בעברה שני ניתוחים להסרת גידול בחזה צד שמאל לפני 25 שנה צד ימין לפני 15 שנה.
  היום חזר גידול בצד שמאל 1.2 ס”מ ליד הצלקת מהניתוח הקודם גודל הצלקת 2 ס”מ. מחר יש ועדה לניתוח והמשך טיפול לכריתת שד בגלל שבעבר בוצע הקרנות .
  1. לאחר ניתוח כריתה האם צריך טיפול כימותרפי
  2. גוש קטן צריך לכרות את כל השד.
  3. מה הטיפול הנכון לגילה לאחר כריתה.

  תודה רבה

  שלום,
  שאלותייך מצוינות אך כל מקרה נבדק לגופו: לא כל גידול דורש כמותרפיה, אין טיפול לפי גיל בלבד, ישנם מקרים חריגים שבהם למרות גידול חוזר בשד מוקרן ניתן לבצע ניתוח חלקי בלבד. החלטות כאלה נלקחות לאחר בדיקת הפציינטית וסוג הגידול בישיבה רב- תחומית הכוללת כירורגים, אונקולוגים ורדיולוגים.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 86. רונית הגיב:

  שלום,
  מצאו לי גוש קטן בשד ואני עוברת ניתוח להוציא אותו. אמרו לי שיש נשים הרגישות \אלרגיות לצבע הכחול המוזרק לשד במהלך הניתוח. האם נכון? ואם כן – האם ניתן לעבור בדיקת רגישות \אלרגיה לפני על מנת שלא תהינה הפתעות בניתוח?
  תודה

  שלום,
  1- בהצלחה.
  2- אכן יש אפשרות של רגישות יתר לצבע הכחול (יש מספר תכשירים ביניהם- פטנט-בלו ו-מתילן-בלו). הניסיון שלי הוא רב עם פטנט-בלו ונדיר שיש תגובות , הן בסדר גודל של אחד לאלפי ניתוחים לפי הספרות.
  3-לא ידוע לי לגבי שאלתך האחרונה שהיא מצוינת. את יכולה בהחלט להפנות אותה לרופא שנקרא אלרגולוג (מומחה לאלרגיה).

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 87. רחל הגיב:

  שלום,
  אני לפני כריתה חלקית ומתלבטת לגבי IntraBeam. קראתי שאם אעבור כריתה חלקית ואחריה הקרנות, וחלילה תהיה חזרה, לא אוכל לקבל שוב הקרנות. האם תהיה מגבלה דומה בעתיד גם אם אעשה עכשיו הקרנה תוך ניתוחית ?

  בנוסף – האם את יודעת אם גם במדיקל סנטר מבצעים IntraBeam או רק באסותא ובבתי החולים של הכללית?

  תודה מראש !

  שלום,
  1-שאלותייך מצוינות ואת אמורה לקבל את כל התשובות המדויקות מהכירורג\ית שלך.
  2-קרינה ממוקמת תוך-ניתוחית נקבעת לפי מדדים של גיל וסוג גידול שגם כך אפשרות ההישנות בקבוצה הממוקדת הזו -היא מאוד קטנה.
  3-לגבי השאלה האחרונה יש צורך לברר בבתי-החולים הספציפיים.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 88. רחל הגיב:

  מה ההבדל בין השניים? נאמר לי שעדיף שהכירורג יערוך גם הזרקת צבע כחול וגם מיפוי רדיואקטיבי מקדים – האמנם עדיף?

  בנוסף, האם IntraBeam יעיל באותה מידה כמו הקרנות רגילות?

  תודה מראש!

  שלום,
  1-מיפוי ואיתור בלוטת זקיף בבית השחי יכולה להתבצע על-ידי אחת מהשיטות שהזכרת (צבע כחול או רדיואקטיבי) וכמו- כן יכולה להתבצע על-ידי שניהם ביחד. כל כירורג\ית בוחר\ת את השיטה לפי ניסיונו. אחוזי זיהוי הבלוטה מאוד גבוהים בכל שיטה, ובשיטה הכפולה בחלק מהמחקרים מעט יותר.
  2-לקרינה תוך-ניתוחית יש אינדיקציות מאוד מסוימות לפי גיל, סוג הגידול וכו’ ולא כל פציינטית מתאימה. שוב, לפי המחקרים שפורסמו בחו”ל וגם בארץ (בוצע בחיפה) – השיטה התוך-ניתוחית אכן יעילה כמו החיצונית בקבוצות הספציפיות. יש לציין שלא כל הרופאים מקבלים את תוצאות המחקרים ויש השגות לגביהם, אך השיטה בהחלט מקלה על הפציינטית ולא נחשבת מזיקה.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 89. מאיה הגיב:

  שלום, אני בת 29 חליתי לפני כשנתיים וחצי בסרטן השד. היום אני שנה אחרי כל הטיפולים, מבצעת בדיקות באופן קבוע אחת לחצי שנה. בביקורת אולטרסאונד אחרונה לפני כשבוע, התוצאה: הרחבה קלה של צינורות החלב, תוכן צלול. לא נצפו גושים ציסטיים או מוצקים בסריקת השדיים. בית השחי השמאלי נקי (עברתי ניתוח בצד שמאל), בית שחי ימני – בלוטה עם קורטקס מעובה, 1.6 ס”מ, מרכז שומני שמור. לסיכום birad 2 . השאלה שלי היא האם עליי לבדוק אצל הכירוג שאכן מדובר בממצא שפיר או שעליי להניח לעניין מכיוון שכתוב birad 2 ?
  אמנם זהו הצד והשד הבריא אך לפני כחצי שנה היו לי הרבה הפרשות שקופות (שלא מצאו סיבה לכך) והאולטרסאונד בזמנו תקין.
  לתשובתך אודה

  שלום,
  בשל גילך הצעיר וההיסטוריה האישית -כל ממצא אצלך מחייב בירור מעמיק ולכן אני ממליצה בהחלט להיבדק בקפידה ובמידת הצורך להשלים MRI ו\או ניקור הבלוטה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 90. אייל הגיב:

  נמצא לבת משפחה סרטן ממאיר בשד עברה כריתה פנימית של החלק הנגוע וטיפולי כימותרפיה 10 מתוך 12 טיפולים כל הרגליים שלה עם כוויות קשות בהמלצת אונקולוג פרטי ביקשה ממנה האונקולוגית על הפסקת הטיפול באופן המיידי ובבית החולים מתעקשים להמשיך כטיפול מנע למרות שהיא נקיה מי צודק? ושאלה שניה האם עכשיו אפשר לבדוק האם היה לה בכלל גידול ממהיר או שפיר

  שלום,
  אנחנו ככירורגים פחות עוסקים בהמלצות לטיפול לאחר ניתוח. לגבי השאלה השנייה- כמותרפיה לא נותנים לגידול שפיר.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 91. רונה הגיב:

  הי, אני בת 36 חצי שנה לאחר הקרנות ו10 חודשים לאחר ניתוח הוצאת גידול סרטני 2/11 בלוטות נגועות. מטופלת בטמוקסיפן ולוקרין
  לשאלתי- אחת לחודשיים 3 השד מתנפח, מאדים, יש חום מקומי ורגישות עד בית השחי והזרוע . בפעמיים האחרונות לקחתי אוגמנטין ל10 ימים. הכירורג והאונקולוגית שלי מייחסים זאת להקרנות או למוקד זיהומי בשד. האם יכולה להיות סיבה נוספת? כיצד ההקרנות משפיעות פרק זמן רב לאחר סופן?
  האם יש אנטיביוטיקה אחרת שכדאי לי לנסות?
  נחשפתי בשיטוטי לסרטן שד דלקתי, האם יש קשר?
  תודה רבה

  שלום,
  1-תופעות אלה מוכרות ובדרך-כלל מתייחסות יותר להפרעה בניקוז לימפטי ופחות לסרטן שד דלקתי למרות שתמיד יש צורך לשלול גם את הסיבות הלא שכיחות.
  2-MRI שדיים אולי ישלול ממצאים חדשים.
  3-עיסוי לימפטי במסגרת מכון פיסיותרפיה יכול אולי לעזור בניקוז טוב יותר של הגפה והשד.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 92. שירלי הגיב:

  חצי שנה אחרי הקרנות ,כואב לי בבית השחי…. מה עושים???

  שלום,
  1-כדאי לפנות למנתח\ת ולאונקולוג\ית ולהתייעץ איתם לאחר בדיקה.
  2-בחלק מהמקרים כדאי לבצע בדיקות חוזרות כדוגמת אולטראסאונד, בחלק מהמקרים לא נמצאת סיבה.
  3-לעתים פיסיותרפיה יכולה להקל על הכאב.
  4-בדרך-כלל הרגישות פוחתת עם הזמן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 93. לוריטה הגיב:

  שלום, אני בת 57.
  גילו אצלי גוש בגודל של 1.4 סמ.
  אני לפני כ 5 שנים עברתי ניתוח לב להחלפת שסתומים ונוטלת קומדין במשך תקופה זו.
  האם נטילת התרופות יכלה להביא לגידול זה?
  וכיצד מתקדמים החל משלב זה והלאה?
  והאם זה תהליך מסובך? והניתוח עצמו נדחה לעוד חצי שנה, האם בתקופה זו יכולה להיות התפתחות נוספת של הגוש?

  שלום,
  1-ככל הידוע לי אין קשר בין נטילת קומאדין לגושים בשדיים.
  2- לגבי שאר השאלות- ניתן לענות עליהן בצורה מקצועית ואחראית רק לאחר בדיקה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 94. טי.גי הגיב:

  שלום .אימי בת 77 .בריאות תקינה לרוב . אובחנה בקרצינומה בשד שמאל וקרצונאיד בריאה ימנית . האם מומלץ לעבור ניתוח אחד או שני ניתוחים לכל איבר ?
  מועמדת לניתוח בעוד שבוע קודם לריאה ואחכ לשד (החלה ליטול אנטי הורמונים ). האם נכון לעשות כך ?
  מה הסיכונים ? החלמה ? תופעות לוואי ? משך ניתוח בכל אחת מהשיטות (לחוד או יחד ) ?

  שלום,
  1-בכל בית-חולים יש ועדה מיוחדת שקובעת לפי מצב החולה ולאחר בדיקתו לאיזה ניתוח הוא מתאים. אין פרוטוקולים קבועים.
  2-שאר השאלות שלך צריכות להיות מופנות למנתחים משום שלא בכל חולה מתבצע אותו ניתוח.
  בברכה ובהצלחה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 95. לילי הגיב:

  שלום רב,
  אימי בת 77 ,לפני כ-4 חודשים עברה ניתוח למפקטומי ובלוטת הזקיף שהיתה תקינה. אונקולוגית המליצה כדור לטרוזול ביום ללא הקרנות.
  מכיוון שיש כאבים בשד עברה אולטרא סאונד של השד.
  והתוצאה שהודגמה סרומה פוסט ניתוחית,לא צלולה בגודל 3.7 ס”מ. והודגמה בצקת של הרקמה הבלוטית.
  מה הטיפול המומלץ?
  דרך אגב הכירורג לא כל כך המליץ לבצע אולטראסאונד בשלב זה אלא לאחר שנה.
  ומה לעשות אם בכל זאת יגיד להמתין ולא לנקז?
  תודה רבה,

  שלום,
  סרומה כשלעצמה אינה בעייתית ואינה דורשת טיפול אלא-אם-כן היא מזוהמת ודורשת טיפול אנטיביוטי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 96. שרה הגיב:

  בשלום דר’ גבעון, שאלותי מתייחסות למקרה של סרטן שד עם בלוטות נגועות כאשר בשד שני גושים מסוגים שונים. אחד מתון יותר ואחד אגרסיבי יותר + HER2 + ki67 70%.
  ב MRI שלאחר טיפול כימותרפי NEOADJUVANT שכלל גם הרצפטין ופרג’טה נראה שיפור חלקי בגוש המתון ובבלוטות אך הגוש הגדול עם ה HER2 נשאר באותו גודל.
  השלב הבא הוא כריתה מלאה.
  מה המלצתך לגבי הבלוטות? רופא אחד אמר לי הוצאה של כל הבלוטות ורופא אחר אמר הוצאה של הבלוטות מרמה ראשונה בלבד.
  בנוסף, אני מתלבטת בנוגע לשחזור. לא רק בגלל ההקרנות שעלולות לפגוע בשתל אלא גם מבחינת ההשפעה של ההכנה לשחזור על אופן כריתת השד. כלומר, האם לצורך השחזור מנסים להשאיר יותר רקמת שד לטובת השחזור ? האם בכלל מומלץ לדעתך לעשות שחזור מיידי או שחזור מאוחר? אציין שמבחינתי ומבחינת בעלי אנחנו יכולים לחיות בשלום ואהבה גם בלי השד.
  שאלה אחרונה: האם לדעתך יש להוסיף טיפול כלשהו (למשל,כימי מסוג אחר) מעבר לטיפול ההרצפטין שיינתן כל שלושה שבועות במשך שנה.
  אציין שאני בת 46.
  תודה רבה מראש,
  שרה

  שלום,
  שאלותייך מצוינות ונוגעות לחייך ולאיכות חייך, אך חוות דעת כל כך ספציפית (לך) -לא ראוי לתת כתשובה יבשה אלא לאחר בדיקה יסודית של הפציינטית והממצאים שלה. עם זאת, אם לך התלבטות או בלבול לגבי ההמלצות שקיבלת מרופאייך, אני ממליצה לך לקבל חוות דעת נוספת, בעיקר מרופא\ה אונקולוג\ית המתמחה בסרטן שד.
  בברכת בשורות טובות והצלחה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 97. אהרון הגיב:

  אשתי כבת 60 ,נתגלה גוש סרטני בשד שמאל,בגודל 1.9 ס”מ.דרגה 3
  עם her2 חיובי ,לאיסטרוגן.ki67בבדיקת פיש במעבדת פתולאב 80%, במעבדת פתלוגיה בבלינסון 35-40 %.
  שאלתי היא,
  א’- האם מתאימה להקרנה תוך ניתוחית.
  ב’- מה היתרונות/חסרונות של ההליך הנ”ל.
  ג’ מה קורה עם טיפול שמתוכנן לאחר הניתוח בהרצפטין לא יתאם לה (הבנתי שכ 40% אינן מגיבות לתרופה ).
  תודה מראש.

  1-לא
  2-היות והתשובה לסעיף הראשון היא שלילית- הרי שהשאלה השנייה אינה רלוונטית.
  3-כדאי להתייעץ עם אונקולוג.

  בברכת החלמה מהירה ובשורות טובות,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 98. רותי הגיב:

  תודה רבה, בהמשך לתשובתך רציתי לדעת אם קשר בין השד לבלוטת הלימפה זה בהכרח מעיד על כך שמדובר בגידול ממאיר?

  ברוב המקרים יש קשר אך לא בהכרח בכולם.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 99. ממ הגיב:

  בת 49. בבדיקה שגרתית מטעם העבודה נמצא גוש בשד שמאל. מרקם שד צפוף. הממוגרפיה יצאה תקינה. אך בבדיקת ה-US נמצא חשד ברמה 4B והופניתי לביופסיה. הגוש בגודל 2.5*1.3 ס”מ. כרגע מחכה לתוצאות הביופסיה. עשיתי לפני 5 שנים ממוגרפיה ו US והיה נקי, ולפני שנתיים בדיקה ידנית תקינה, ובכל זאת נמצא גוש גדול יחסית. שאלותיי: 1. כיצד יתכן שגוש נימוש לא מתגלה בממוגרפיה 2. האם העובדה שלפני שנתיים לא היה גוש והיום הוא גדול, מרמזת שהוא ממאיר?

  שלום,
  1-ידוע שבשדיים בעלי מרקם צפוף קשה יותר לזהות גושים בבדיקת הממוגרפיה.
  2-לא תמיד.

  בברכה ובברכת בשורות טובות,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 100. שלום,
  לאחר כריתה מלאה של השד עקב dcis ,בלוטת הזקיף נבדקה ויצאה נקייה.
  היום קיבלתי את תשובת הפתלוגיה למה שהוציאו בניתוח וליד her2 יש שלוש פלוסים ואת המילה “חיובי”.
  האם משמעות התשובה שאצטרך לקבל טיפול מונע?
  אשמח לתשובה טרם פגשתי אונקולוג
  תודה

  שלום,
  לא ברור לי מדוע בוצעה בדיקת HER2 על ממצא של DCIS. אכן כדאי להתייעץ עם אונקולוג\ית .
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 101. עדי28 הגיב:

  שלום, בת 20, התגלה לי גוש בשד שמאל (2 סמ).. נאמר חי שהוא לא זיהומי, אלא שפירי או ממאיר, מחכה לתוצאות הבדיקה.. במידה והוא שפירי.. מה האפשרויות? ניתוח או שאפשר רק לבצע מעקב ללא הסרה?
  תודה

  שלום,
  תלוי בתשובת הביופסיה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 102. לפני ניתוח הגיב:

  לא ציינתי שיש לי dcis

  שלום,
  ל-DCIS יש פרוגנוזה מצויינת ,היות והוא אינו סרטן חודרני!!!
  אשרייך,
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 103. בת 29 שבועיים לפני ניתוח כריתה מלאה של שד שמאל.
  המנתח יעשה בדיקה של בלוטת הזקיף מה הסיכוי שהבלוטות יהיו נגועות?
  והאם סרטן יכול להופיע בשד השני או באיבר אחר??

  שלום,
  1-כששיטת הזקיף נכנסה מבחינה היסטורית לביצוע בחדר ניתוח האחוזים הגסים היו 30%, אך בהחלט תלוי מה נצפה באולטראסאונד וב- MRI או PETCT, ומה הביולוגיה של הגידול בשד.
  2-כדי לשלול מחלה נוספת (כרגע) בשד השני צריך לבצע ממוגרפיה + אולטראסאונד + MRI שדיים לפני ניתוח.
  3-סרטן השד יכול לחזור בעתיד בכל מקום: בשד המנותח, בשד השני או באברי מטרה בגוף אך מטרת הטיפולים המשלימים (את הניתוח) הם להפחית אפשרות זו.
  4-בהצלחה
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 104. סופי הגיב:

  שלום ד”ר
  אני בת 24 וליפני 4 שנים נמצא לי בשד גוש בגודל 10*13 מ”מ. עשיתי ביופסיה והגוש נמצא שפיר ורקמת השד צפופה מאוד. אמרו לי במידה והוא זז, גודל, כואב ללכת שוב לבדיקה.כיום אחרי 4 שנים כאשר הגוש כואב ברמה שקשה לי לשים חזיה או לרוץ הלכתי לבדיקה שוב והוא גדל לגודל של 1.0*1.8 ס”מ. בעבר היה ללא צביעה חריגה בדופלר צבע והיום כן.
  הרופא המטפל אומר שאין טעם לעשות ביופסיה או בדיקות למרות כל זה.
  1. האם יש סיבה לחשוש?
  2.האם אפשר להוציא אותו?
  3.האם למרות שאמרו לי שיש אפשרות שהוא יהפוך לשפיר להשאיר אותו במצב הנוכחי?
  בתודה מראש.

  שלום,
  1-יעוץ מקצועי מותאם אישית ניתן על-ידי לאחר בדיקה.
  2-באופן הכי כללי המחשבה היא שאם הגוש גם גדל וגם רגיש מדוע לא להסירו באופן בניתוח.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 105. רחל הגיב:

  דר אוסנת שלום!

  לפני שלושה שבועות עברתי ניתוח הוצאת גוש מהש 2 סמ וכן הוצאו 13 בלוטות למפה נקיות (ללא זקיף)
  אך לא ברור לי כיצד בביופסיה חודש קודם נמצא קרצינומה גם בשד וגם בלימפה.

  שלחנו דגימה לאונוטייפ.

  האם יש סיכוינשיש עוד בלוטות נגועות שלא הוצאו?
  אודה לך מאוד אם תשלחי גם למייל שלי

  שלום,
  שאלתך מצוינת ואין לי עליה תשובה. עלייך לברר עם המנתח\ת.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 106. החלמה הגיב:

  שלום רב,
  אובחן סרטן השד בשבוע 35 להריון. לפני 3 שבועות לידה בקיסרי.
  הומלץ על ניתוח להוצאת הגידול ואחכ טיפולי כימו.
  מה זמן ההמתנה המומלץ לניתוח?
  תודה

  שלום,
  בהקדם האפשרי.
  בהצלחה ובשורות טובות,
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 107. לימור הגיב:

  בת 21, גוש בשד, הלכתי לבדיקות
  הרופא בישר לי שיש לי dcis שלב 0.
  אני מטופלת לאחרונה בתרופות מדללי דם בעקבות פקקת עמוקה. הוא אנר שננתח להוציא את הגיגול ונמשיך במעקב של חצי שנה בערך בתקוה שזה יעבור. . האם אני צריכה לדאוג?

  שלום,
  1-אבחנה זו נחשבת נדירה בגילך הכה צעיר.
  2-במקרים כגון אלה- אני ממליצה על הערכה (חוות-דעת) נוספת על הממצא הפתולוגי,MRI שדיים לפני ניתוח ויעוץ גנטי, ויעוץ אונקולוגי.
  3-מבלי לראות את כל התמונה ולבדוק את הפציינטית והממצאים קשה מאוד לנבא מה יהיה.
  4-במידה ומדובר בממצא קטן של DCIS בתוך גוש “אחר” ובנוכחות MRI תקין- בדרך כלל זו אינה מחלה מאיימת.
  5-יש צורך לדעתי להיבדק גם על-ידי אונקולוג ובנוכחות התשובה הפתולוגית מהניתוח לברר האם יש צורך בטיפול משלים לאחר הניתוח (קרינה וטמוקסיפן).
  6-לעיתים יש DCIS בממצא הטרום-ניתוחי אך בתשובה הסופית של הגוש שהוסר בניתוח-אין: בנוכחות MRI תקין מתייחסים לכך כממצא “נקודתי” מקרי בלבד.
  בברכת בשורות טובות!
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 108. לולו הגיב:

  שלום ד”ר גבעון,
  אימי אובחנה סופית בגיל 65 לאחר שבמשך מספר שנים נראו הסתיידויות בשד, עברה למפקטומי של גוש בגודל 9X11 ס”מ והקרנות.
  אני בת 51, ללא לידות, נולדתי בשבוע 28 במשקל 1.5 ק”ג. מחזור בגילאים 13-48. עוברת ב-14 שנים האחרונות ממו’ + US עקב מבנה שד פיברוגלאנדולארי בעיקרו עם ריקמה בלוטית סמיכה. בממו’ האחרונה נראו 3 הסתיידויות עדינות חדשות בזנב השד שלא נראו בבדיקות הקודמות והוזמנתי לחזור על הבדיקה עוד חצי שנה. BIRADS= 3 בשד שמאל, 2 בשד ימין. ב-US נראו מספר ציסטות פשוטות בשני השדיים. אמי בת יחידה וגם אני כך שלא ידועים מקרים נוספים. לא נבדק נושא BRCA. אשמח לשמוע דעתך על כריתה מניעתית. בתודה.

  שלום,
  1-לאחר תחקור אישי + משפחתי נרחב + בחינת הבדיקות של השדיים שבוצעו (ממוגרפיה, US ו\או MRI) וכן בדיקה ידנית + בדיקה גנטית- לאחר כל אלה, ובהתאם למבנה האישיות של הפציינטית – רק אז אני נוהגת להמליץ על צורת המעקב או הטיפול. אין תשובה אחידה בנושא זה.
  2-יש לזכור שככל הידוע עד היום- כריתה מניעתית לא הוכחה עדיין כטיפול שמעלה את שיעור ההישרדות.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 109. Fida הגיב:

  שלום רב ד״ר עברתי ניתוח שד בתחילת השנה ינואר 2014 בשל גוש לא נמוש בשד ימין והוצאת בלוטות למפה מאחר ונמצא 3 בלוטות נגועות . טופלתי ב6 פעמים כימיו טרפיה + בקרנות + הרצפטין + טיפול הורמונלי משלים ,אך טיפול הורמונלי התחלתי לקבל חודשיים אחרי ההקרנות , חלק מהרופאים אמרו שהם נותנים את הטיפול מיד אחרי גמר ההקרנות האם יש משמעות אמיתית לאיחור זה . בנוסף אני מבקשת לדעת אם כבוד הרופאה בהסכם עם המושלם בכללית בכדי לפנות ליעוץ אצלך ? תודה

  שלום לך,
  היות והמחלה שלך נדרשה לטיפול כמותרפי+ ביולוגי וכן משום שהטיפול ההורמונלי המשלים כיום הוארך מסדר גודל של 5 שנים לכ-10 שנים, לא נראה לי שיש משמעות במקרה שלך למועד התחלת הטיפול.
  מאחלת לך בהצלחה בהמשך הדרך ובריאות!
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 110. מורן הגיב:

  שלום, נתוניי על פי ביופסייה- er- פוזיטיב. Pr- נגטיב. Her2- נגטיב. ממה שקראתי עד כה וממה שהבנתי מהכרורג טרם הניתוח זה שאצרך אך ורק הקרנות וכדורים. כימו לא אצטרך בוודאות?( בדיקת האונקוטייפ טרם חזרה). אודה להתייחסותך במידת האפשר.

  שלום,
  כל מקרה לגופו.תרתי משמע.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 111. חסוי הגיב:

  שלום ,אני בת 18 ולפני חודשיים וחצי כמעט שלוש זוהה אצלי גידול שפיר בשד שמאל ועד היום הגוש נישאר באותו גודל : 1.5 , האם כדאי לי להסירו ?? והאם השד שלי יראה אחרת??

  שלום,
  כל מקרה נדון לגופו לאחר בדיקת הפציינטית והערכת הממצאים באולטראסאונד ואם יש גם ביופסיה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 112. אלי הגיב:

  שלום רב,
  אני בת 29 ולפני כחודש זוהה אצלה גוש בשד ימין.
  ממצאי US, ממוגרפיה, ביופסיה ו – MRI ועל פי המלצת כירורג מומחה
  נקבע כי הממצאים מראים על: LG DCIS עם מקבץ הסתיידויות בשד ימין נרחב (בהתאם ל – MRI). בלוטות לימפה עם מראה מבני תקין.
  המלצת הכירורג הוא לבצע ניתוח כריתתי של רקמת השד משמר עור מימין עם שחזור. כולל שיקול של כריתת שד שמאל כאקט מניעתי – הכירורג אינו ממליץ לעשות אך טוען שזו בחירה שלי בלבד (ממליץ באם לאחר בדיקה גנטית יתגלה גן (BRCA .
  הועברה אליי הפנייה לבית החולים.
  פונה אליכם מאחר ואיני מכירה את תהליך הדרוש על מנת להניע את התהליך הניתוחי מול בית החולים שלכם.
  אשמח לפרטים נוספים אודות:
  המלצתך לגבי כריתה מניעתי של שד שמאל.
  והסבר לגבי אופן ביצוע הניתוח וההכנות אליו בדגש על: אופן קביעת מועד הניתוח, בית חולים מומלץ לניתוח, הצוות המנתח, בחינה של המקרה על ידי אונקולוג, כירורג ופלסטיקאי לקראת הניתוח וכו’.
  אשמח להתיחסותכם בהקדם האפשרי.
  תודה

  שלום,
  חוות דעת מקצועית, אחראית ובעיקר מותאמת אישית עבורך אשמח לתת במרפאתי הפרטית.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 113. אסי הגיב:

  עברתי טיפולים כימותרפיים לאחר שהיו לי ממצאים בבלוטות הלימפה ובמוח העצם ולאחר מכן עשיתי pet ct והתוצאות היו שיש ממצאים בסקרום ימין ובחוליות עמוד שדרה מותני וכל מיני מקומות באגן ….אבל הרופא לא בטוח מרמת הפעינוח של רופא ה petct ולכן הוא החליט לשלוח אותי לבדיקת mri ושאלתי האם mri יותר מדויק או מה השיקול ?

  שלום,
  ה MRI יכול להעיד על סוג הממצא בעצם אם הוא שפיר או ממאיר. יש ממצאים בשלד שקולטים את החומר של ה PET אך הם בסופו של דבר יכולים להיות שפירים.חלק אחר של הממצאים קולט ב PET אך בכל זאת ממאיר.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 114. תמר הגיב:

  בת 40, ללא תלונות ,במסגרת בדיקות סקר של מקום העבודה עברתי ממוגרפיה, התגלו הסתיידויות במרכז השד וחשד ושאתי.
  עברתי בדיקת ממוטומיה התוצאה שלילית לסרטן השד.
  אך התגלו
  Columnar alteration with focal atypia (in one H&E section )
  הרופא ציין בפני שההנחייה היא להסיר את האיזור של focal atypia.
  1. האם היא הכרחי ? או שניתן לעבור מעקב במקום לנתח.
  2. מאחר ויש לי שד קטן בדיקת הממוטומיה יצרה בו עיוות אני מניחה שאם אעבור את הניתוחון העיוות יהיה גדול יותר. כיצד ניתן לפתור את העיוות ? מה פלסטיקאי יכול להציע כטיפול לתיקון העיוות ?

  תודה מראש
  תמר

  שלום,
  1-אטיפיה בתשובת הסתיידויות חשודה -מבחינתי מחייבת ניתוח.
  2-יעוץ בנוכחות פלסטיקאית אשמח לתת בקליניקה בתאום מראש.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 115. א הגיב:

  היי אני בת 21 וגילו לי גוש שפיר בחזה. יש לי ניתוח כירוגי להסיר אותו ואשמח לדעת האם הניתוח יקטין לי את השד או ישנה את הצורה שלו.

  שלום,
  כמנתחת בכירה אני נוהגת לבדוק ולהסביר למנותחות שלי על הניתוח הצפוי ותוצאותיו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 116. עדי הגיב:

  שלום ד”ר , אני בת 31 ללא סיפור משפחתי , אובחנתי במרץ 2014 בסרטן שד טריפל נגטיב , סוג IDC , גודל הגוש – לפי תוצאות PET-CT 5.9*6 3*5.4 – שד שמאל.בנוסף בבדיקות PET-CT+MRI נמצא חשד ל-2 בלוטות עם עיבוי קורטקס(מזה?) הבלוטה הגדולה מבינהם בקוטר כ 1.4 ס”מ . לא הודגמה קליטה פתולוגית באיברים מרוחקים ( נקי ברוך השם) ומאחר שהחליטו שאתחיל בכימו , כבר לא עשו ביופסיה לבלוטות, והתחלתי בטיפול כימותרפי לפני ניתוח שהוא: AC 4 פעמים + טקסול 4 פעמים , לאחר מכן הניתוח LUMPECTOMY עם בדיקות בלוטת הזקיף, ואחרי זה הקרנות. הייתי שמחה לקבל דעתך, הכנה והמקצועית באופן כללי לגבי הטיפול שהוצע לי , האם היית עושה אחרת ?
  1. מהי הזריקה שעושים לפני הניתוח לבדיקת הזקיף?האם היא כואבת ? האם זה כמו ביופסיה ? בהרדמה מקומית ?
  2. למרות החשד בבדיקות לבלטות , מה הסיכוי שבניתוח עצמו מגלים שהם לא נגועות?
  3. בבדיקת PET-CT רשום לי ” לציין, קליטה שהיא ככל הנראה בשומן חום , תופעה פיזיולוגית , לאורך הצוואר , באזורים הסופר הקלביקולרים ובשומן בבתי השחי משני הצדדים . אין לטעות באתרים אלו כשאתיים” מזה מקור שומני ? ואם אני מרגישה כאב קל בצוואר כמו תפוס כזה – זה יכול להיות בגלל זה ? כמה הבדיקה הזו אמינה שזה לא שאתי ?
  4. מהי הפרוגנוזה לגביי? ומהי השרידות ל-5 שנים לפי הנתונים שלי ?
  5. אונקוטייפ, מהי הבדיקה הזו ? והאם עושים אותה לכולם ? האם היא מתבצעת אחרי הניתוח ? ואיך אדע אם מתאים לעשות לי אותה או לא ?
  6. בגלל שהגידול אצלי הוא טריפל נגטיב – הבנתי מהאיטרנט שזהו “אתגר לרופאים” האם אין שום טיפול מפחית סיכון שיכול להתאים גם לאלו המאובחנות כטריפל נגטיב? מעבר לטיפול הסטנדרטי…
  7. סליחה ד”ר על עומס השאלות ,ותודה מראש על התייחסותך – תבורכי .

  שלום,
  1-שיהיה לך בהצלחה.
  2-יעוץ אישי, מקצועי ואחראי ניתן במרפאתי הפרטית לאחר בדיקת הפציינטית והערכה של הבדיקות שביצעה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 117. גלי הגיב:

  בתוצאות ביופסיה של אמי רשום – atyplcal ductal hyperplasia
  צריכה לעבור ניתוח בשבועות הקרובים תחת סימון מיקום הגוש וסימונו מכיוון שהגוש לא נראה באולטרסאונד

  איך מתבצע ניתוח כזה ?
  האם התאים האלו יכולים להשתנות בתוך זמן קצר? מאז תוצאות הביופסיה ועד היום עברו כחודשיים.

  שלום,
  1-אם האבחנה הזו היא נכונה ואינה “קצה קרחון” של ממצא מתקדם יותר אזי אין דחיפות.
  2-לפני הניתוח מבצעים במכון הממוגרפיה סימון של מיקום הקליפ בשד בעזרת תיל המכונה FNL. המנתח מסיר מקטע שד סביב קצה התיל ומצלם אותו בממוגרפיה תוך כדי הניתוח על-מנת לוודא הסרת הקליפ וקצה התיל.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 118. קורין הגיב:

  אני בת 50 ולפני 4 שנים היה לי גוש בשד עשיתי כימו והקרנות עכשיו הוא חזר אבל הוא לא כמו פעם שעברה… עשיתי ניתוח לכריתת הגוד בשד. איזה טיפול יכולים לתת שוב פעם כימו?

  שלום,
  עלייך להתייעץ עם האונקולוג\ית שלך.
  בהצלחה,
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 119. ריכי הגיב:

  שלום לך ד”ר
  אני בת 39, בעבר הרחוק כשהייתי בת 17 חליתי בסרטן הלימפה עם ניתוח כריתה , כימי והקרנה לאזור החזה.
  נשואה עם ארבעה ילדים ( בהריון האחרון בתחילת מאי : חשתי גוש בשד ימין ולאחר בירור נמצא כי אני נשאית לגוש סרטני . לאחר הגילוי ילדתי בניתוח קיסרי להמשך בירור .
  אחר כך עברתי סי טי פט וממוגרפיה שהראו על גוש פתלוגי בשד ימין ואין התפשטות באיזורים אחרים ( גוש של 1.4* 2.2).
  לאחר התוצאות האונקלוג והכירורג המליצו על כריתה מלאה של השד בגלל העבר .
  האם זה נכון , וצריך לכרות את השד למרות שהגוש יחסית קטן ? מה צריך לעשות באמת ? אני מתלבטת מאוד? נא את המלצותיך ? האם הרופאים הולכים בדרך הנכונה?

  שלום,
  בדרך-כלל כשעושים ניתוח חלקי צריך להשלים את הטיפול בקרינה על מנת להפחית שיעור הישנות המחלה. בשל העובדה שכבר קיבלת קרינה לאזור זה בעברך עקב הלימפומה- ההמלצה הגורפת היא אכן כריתת כל השד. אם את רוצה להתייעץ לפני הניתוח עלייך להתייעץ עם אונקולוג מומחה בקרינה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 120. נאוה הגיב:

  שלום רב,
  אני בת 50, מתגוררת בחו״ל ועלי לבצע בדיקת MRI צווארי.
  כשקראתי קצת על מהות בדיקה הזה הבנתי שאינה מתאימה לנשאי מתכות.
  לפני כשנתיים ביצעתי בארץ בדיקת ממוטום על רקע הסתיידויות,והוחדר לי קליפ מתכתי לצורך סימון.
  האם זה אכן נופל בקטגוריה של האיסורים ?
  תודה מראש,
  נאוה

  שלום,
  התשובה היא לא.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 121. שלום לדר׳ גיבעון. לפני שנה הובחן אצלי גידול סרטני דרגה 2, עברתי ניתוח להוצאתו ובו בזמן הוצאו מספר בלוטות זקיף רק אחת היתה נגועה. קיבלתי לאחר מכן כימו והקרנות, לא מקבלת תרופות נוספות כי כל תוצאות הפתולוגיה היו שליליות, השאלה מה מידת המסוכנות להישנות וכד׳ והאם יתכן טעויות בבדיקות הפתולוגיות ובאיזה אחוזים. בדיקת הנשאות שלילית.הנני כבת 68 רזה , לחץ דם נמוך, יש אוסטאופורוזיס ומקבלת פוסלן 12 שנים, מה מידת ההישרדות ?

  שלום,
  אני מציעה שתבררי שאלה זו עם האונקולוג המטפל בך משום שחסרים פרטים רבים בנתונים שציינת.
  באופן הכי כללי ניתן לומר שבגידולים קטנים עד 2 ס”מ עם בלוטות נקיות ההישרדות יכולה להיות סביב 90% ל-5 שנים ואם בלוטה אחת היתה נגועהה מספר זה יורד – 75-80%.
  כלומר-עדיין הרוב המכריע של החולות שורדות.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 122. רונית הגיב:

  שלום לך ד”ר גבעון. חליתי לפני שנתיים וחצי בסרטן השד. עברתי ניתוח. כימוטרפיה. הקרנות, אני גרה בחו”ל והטיפול דומה למה שבארץ נותנים. הגידול היה כמעט שני ס”מ , ורק אחת מהבלוטות היתה נגועה, הול=ציאו לי כ17 בלוטות , וכולם היו תקינות. אני לוקחת טמורסיפן כמעט שנתיים.
  רציתי לדעת : האים בעיקבות אחת הבלוטות שנדבקו יש סיכוי שהמחלה תחזור[חלילה] או שבעצם איו לדעת?.לפי מה שאני קוראת במדור. כולם כל כך בקיאים בנושא. אני ממש מרגישה חסרת אונים, פה לא כל כך מנדבים מידע!!.תודה מראש.

  שלום,
  כיום אנו יודעים שלא רק גודל הגידול ומעורבות הבלוטות קובעים את הפרוגנוזה אלא גם הביולוגיה עצמה של כל גידול וגידול:
  לפיכך, באופן הכללי ביותר ניתן לומר ש:
  1-לפי הפרטים שציינת(גודל הגידול והבלוטה) מחלתך מיוחסת ל-STAGE 2A שבו השרידות ל-5 שנים היא למעלה מ-80%.
  2-אם נשלחה בזמנו בדיקה של הגידול ל”אונקוטייפ” (בדיקה גנטית של הגידול עצמו)-הרי שבבדיקה זו גם יכולת לדעת באופן ייחודי לגבי הגידול שהיה לך והביולוגיה שלו מה שיעור ההישנות (חזרת הגידול).
  יש גידולים קטנים ללא מעורבות בלוטות שחוזרים ונשנים בגלל ביולוגיה “גרועה” שלהם ויש גידולים גדולים עם מעורבות בלוטות שהביולוגיה שלהם היא “טובה” יותר ולכן לא יישנו.
  3-לא כל גידול שחוזר- מתים ממנו, אם ההישנות מתגלה בשד בזמן יש אפשרות להחלים שוב.
  4-יש גידולים שחוזרים כגרורות מרוחקות (עצמות,ריאות,כבד) אבל כיום ישנם קווי טיפול מצויינים שמאפשרים חיים ארוכים יותר מפעם ולא גזר-דין מיידי.
  מקווה שהייתי מספיק בהירה,
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 123. סוזי הגיב:

  חליתי לפני 7 שנים גנטיקה במשפחה עם 2 מקרה מוות..עברתי כריתה בהתחלה למפקטומי ואח”כ מסטקטומי..(מקווה שרשמתי נכון) הניתוח שהומלץ לי לשיחזור השד אז ,,היה לקיחת עור מהבטן (לא זוכרת את שם הניתוח) הניתוח כשל ועד היום אני עוברת ניתוחים לתיקון וכו’,, שאלתי היא למה הרופאים לא יושבים עם החולים ומסבירים להם את האפשרויות הסיכונים וההשלכות של כל אחד מהניתוחים .. למה לבצע ניתוח קשה מורכב ומסובך כשיש אפשרות לעשות ולהגיע לתוצאות טובות יותר ובטוחות יותר בניתוחים קלים יותר ? בכלל למה ניתוח כזה מורכב ומסובך נכלל בניתוחי השיחזור כשיש עוד מס’ ניתוחים קלים יותר ובטוחים יותר בהצלחה …ואני עברתי מס’ סוגים????

  שלום,
  ככירורגית-שד המסירה את החלק החולה בשדיים,אני מסבירה את הסיבוכים הקשורים לחלק זה. תפקידו של הפלסטיקאי\ת המשחזר\ת להסביר לגבי הסיבוכים העלולים לקרות בסוגים השונים של השיחזור ולפי זה תפקיד הפציינטית לבחור בשיטה הנכונה עבורה. אפשר להבין לליבך אך אין לי כמובן מידע\הסבר לגבי המקרה הפרטי שלך.
  חיזקי ואימצי,
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 124. אסתי נעלי הגיב:

  נתגלו אצלי הסתידויות בשד.מדובר בתאים טרום סרטנים
  נמסר לי על הצורך בביופסי.הסרת ההסתידויות בניתוח ומתן הקרנות.האם קימת האפשרות או מתי להקרנה מידית חד פעמית בעת הסרת הנגע .המוכרת לי כאופציה במקרה

  שלום,
  ממליצה לך להתייעץ עם אונקולוג\ית לפני הניתוח.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 125. p הגיב:

  שלום,
  האם לאור הנתונים שלי אפשר לחשוב רק על ניתוח משמר?
  תודה רבה רבה

  שלום,
  ראי תשובתי הקודמת.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 126. p הגיב:

  שלום רב,
  אני בת 61 אובחנתי ה-16/5/12 חולת סרטן מסוג קרצינומה חודרני גוש בצד שמאל בגודל 5 ס”מ. בדיקות c/t/ ומיפוי עצמות תקינות,לאחר בירור עם הכירורג מבקש עוד בדיקה אונקוטייפ,
  שאלתי לאחר הממצאים מה האופציה לגבי סוג הניתוח שאצטרך. האם ישנה אפשרות למשמר או כריתה.
  מאד לחוצה לתשובה
  תודה רבה רבה

  שלום,
  מבלי לבדוק אותך ולעבור על הבדיקות שביצעת לא יהיה זה הוגן לייעץ לך באופן כל-כך אישי.
  באופן כללי, לגבי היקף הניתוח בשד:כשמדובר בניתוח משמר שד ישנם שני עקרונות מובילים:1-שהגוש,גדול ככל שיהיה, יוסר בגבולות נקיים. 2-שמראה השד לאחר הניתוח יהיה סביר מבחינה אסטטית.
  לצורך זה אני משתפת פעמים רבות כירורגית-פלסטית בניתוחים שאותם אני מבצעת בתנאים הללו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 127. ח הגיב:

  שלום ד”ר אוסנת
  אשתי עברה ניתוח הוצאת גידול סרטני בשד. סוג INVASSIVE
  גודל 1.3 ס”מ . בלוטת זקיף נימצאה תקינה.
  מטופלת בכדורים הורמונליים – טמוקסיפן ,וזריקות הורמונים אחת ל-3 חודשים..
  ממתינה להקרנה ברמב”ם כבר מ- 25 לינואר – כלומר 12 שבועות מהניתוח. בינתיים סומנה השבוע אך ממתינים לתור להקרנה בפועל. הבירוקרטיה חוגגת !!!
  השאלה- האם זה זמן סביר ?!
  מהו הזמן המכסימאלי המותר ? מבדיקה באינטרנט הבנתי 4-8 שבועות. אנחנו כבר בלחץ…
  תודה למענה .

  שלום,
  אני מציעה להתייעץ עם אונקולוג המתמחה בקרינה בהקדם על-מנת לא להחמיץ את זמן יעילות הפעולה הזו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 128. סיגל הגיב:

  שלום אוסנת,

  לאחרונה נמצאו 2 גידולים ממאירים בשד אחד, בגדלים 1 ס”מ ו-3.5 ס”מ. נעשתה בדיקת PET-CT ותודה לאל לא נמצאו גרורות. במהלך ניתוח לכריתה מלאה הוצאה בלוטת הזקיף וכמו כן גם השומן באיזור שעד כמה שהבנתי מכיל בלוטות נוספות. לאחר מכן נאמר שעוד שבוע נקבל תוצאות. רציתי לדעת מס’ דברים:
  א. עד כמה שהבנתי במהלך הניתוח לוקחים דגימה מבלוטת הזקיף, עצם זה שהוציאו אותה+השומן מצביע על משהו?
  ב. במידה וימצאו גרורות בבלוטות הלימפה – מה ההשלכות מבחינת סיכויי ההחלמה, הקושי וההליכים הנוספים?

  תודה רבה.

  שלום,
  א. לא
  ב. במקרה כזה סיכויי ההבראה קטנים יותר אך עדיין השלמת טיפולים כמותרפיים, קרינתיים והורמונליים משפרים את הסיכוי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 129. יעל הגיב:

  אני בת 36, אובחן לי IDC ER- PR- בצד שמאל, ברקע קיבלתי קרינת מנטל וכימותרפיה לפני 17שנה למחלת הודג’קין. הומלץ לי על כריתה בילטרלית ולאחריה טיפולים כמתרפיים, האם המלצה זו קבילה ואינה נחשבת קיצונית?

  שלום,
  המלצות “קיצוניות” כאלה ניתנות על-ידי רק לאחר בדיקה וסקירה של כל חומר ההדמייה
  שלך כולל ה- MRI שאני מקוה שביצעת.
  ככלל,אם הגידול אינו גדול ונראה שהבלוטות נקיות – יתכן שהייתי מצטרפת להמלצה הזו- אך איני יכולה לומר זאת באופן גורף על כל אחת עם ממצאים דומים.
  אשמח לתת לך יעוץ אישי ,אחראי ומקצועי במרפאתי.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 130. שלום רב
  אני לאחר ניתוח סרטן שד 2 סמ דרגה 2 בלוטת זקיף נקיה שוליים נקיים הגוש הוסר בדיקת אונקוטייפ הציון היה 20 לאחר 35 טיפולי הקרנות .האונקולוגית אמרה המשך טיפול לקיחת הורמנים טקסופן למשך 5 שנים מאוד חוששת לקחת יודעת שיש המון תופעות לוואי המשפיעות על תפקוד יומיומי מה הסיכונים באי לקיחה מה הסיכונים בלקיחה של ההורמונים האם יש דברים אחרים .
  תודה שירלי

  שלום,
  חשבי בצורה כזו:
  1-הכירורג הוציא את הגידול מגופך
  2-הקרינה הפחיתה את שיעור ההישנות של המחלה בשד המנותח
  3-הטמוקסיפן היא תרופה המפחיתה את ההישנות של המחלה בשני השדיים!
  גם לניתוח היה פוטנציאל להסתבך,גם לקרינה יש סיבוכים-ובכל זאת השלמת אותם. אם הייתי אומרת לך שיש תרופה המונעת סרטן לא היית נוטלת אותה? ובכן,טמוקסיפן הינה תרופה כזו,ואומנם יש לה תופעות לואי כגון גלי-חום וסיבוכים עקב קרישיות יתר ועיבוי רירית הרחם אבל היתרונות שלה עולים לאין שיעור על חסרונותיה.
  אני ממליצה לך לקיים שיחה עם האונקולוגית שלך ולפרט את חששותייך בפניה.
  בהצלחה ובעיקר בריאות!
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 131. ענבר הגיב:

  אובחן אצל אמי (59) סרטן השד. האונקולוג הסביר שהגידול פראי ולכן הוא מעוניין להתחיל בטיפולים כימותרפיים על מנת להקטין את הגידול ולנתח רק אחריו. מהו גידול פראי? האם התפשטותו מהירה יותר מסוגי גידול אחרים?

  שלום,
  מבלי לעבור על פרט המקרה ולבדוק את הפציינטית לא אוכל להתייחס ספציפית למקרה.
  עם זאת, באופן הכללי ביותר אוכל לציין שגידולים התופסים חלק נרחב בשד או לחילופין חלק מהגידולים שהתפשטו לבלוטות בבית השחי אכן
  דורשים טיפול כמותרפי לפני הניתוח על מנת להקטין את נפחם ולאפשר שליטה מקומי(בשד) ואזורית(בבית השחי) טובה יותר באמצעות הניתוח המתוכנן לאחר מכן.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 132. קלרי הגיב:

  בביופסיה בהנחיית MRI שבוצע לי נמצא DCIS גודל הממצא 0.8 ממ.האם חייבים לנתח? ברקע סובלת מקרצינואיד סינדרום מטופלת בסנדוסטטין גילי 53

  שלום,
  הממצא הנ”ל נחשב לגילוי מוקדם לפי הפתולוגיה והגודל ואם אומנם כך-הסיכוי להחלמה נושק ל-100% אם אכן הממצא יוסר בניתוח ותקבלי טיפול משלים תואם.
  אם כך תשובתי היא-בהחלט ניתוח!
  בהצלחה ובברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 133. רונית מור הגיב:

  אני בת 41 ולפני שלושה חודשים גילו לי סרטן בשד ימין
  ובבלוטת הלימפה בבית שחי בצד ימין.
  עקב זה שיש לי 3 מוקדים החליטו קודם טיפולים כימותרפים+ביולגיים +ריצוף גנטי+ ניתוח+הקרנות+טיפול הורמונלי. לפני כשבועיים סיימתי את הטיפול AC (אדרמצין+ציטוקסן) היום עברתי את הטיפול הראשון בסדרה של 12 פעם בשבוע שהוא TH(טוקסול+הרספטין. בגלל שזה סיפור משפחתי עשיר (אמא שלי נפטרה לפני 17 שנה בגיל 50 סבתא +דודה אחת שנפטרו ועוד שתי דודות ובת דודה שחלתה ולאחרונה אני הצטרפתי.
  ( כולנו סרטן השד. ) השאלה שלי לגבי הניתוח הרופאים עדיין לא החליטו איזה ניתוח זה תלוי במצב המחלה לאחר הטיפולים הכימותריים+הביולוגי
  אבל בגלל שזה סיפור משפחתי כל כך עשיר ובגלל שאני מאמינה שאם אמא שלי ודודה שלי שנפטרה היו עוברות כריתה יכול להיות שהן היו מנצחת את המחלה. החלטתי שאני רוצה כריתה מלאה בשני השדיים למרות ששד שמאל נקי.
  בגלל הסיפור המשפחתי כל כך עשיר (דרך עגב שתי הדודות שכן ניצחו את המחלה עברו כריתה,אולם כריתה חלקית ורק בשד החולה.
  השאלה שלי האם אני צודקת בהחלטה לעבור כריתה מלאה בשני השדיים או לתת לצוות הרפואי להחליט למרות שאולי ההחלטה שלהם נונוגדת להחלטה שלי?
  והאם יש משקל ברצונות שלי?

  שלום,
  את שואלת שאלה מצויינת. כל מקרה דומה לשלך אני נוהגת להעלות לדיון משותף הכולל צוות רב-תחומי ולא תמיד ההחלטות הן זהות.
  על-פניו נראה לי נכון בטווח הקרוב לטפל בצורה אגרסיבית בשד עם המחלה ולא לגעת בשד הבריא.
  לכשתבריאי-תוכלי לשקול את כריתת השד הבריא באופן מניעתי. כך גם לא תצטרכי עכשיו להתמודד עם סיבוכים אפשריים בניתוח שהוא מיותר כרגע מבחינה אונקולוגית.
  (מה שיכתיב את סיכויי ההחלמה שלך בשנים הקרובות הוא נרחבות המחלה בשד החולה ובבית השחי, התגובה לטיפול והשליטה המקומית\איזורית בניתוח שיוצע לך עבור השד החולה).
  בהצלחה ובברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 134. גלית הגיב:

  בשבוע שעבר עברתי ניתוח בשד לאחר שבביופסיה ובאולטרסאונד האחרון התגלו קובץ הסתיידויות.
  1. האם הייתי צריכה לעשות ניתוח ולהוציא אותם?
  2.במכתב שיחרור הרופא רשם כריתת האיזור הנגוע
  אבל בשום תשובה שקיבלתי לא היה רשום שיש לי איזור נגוע בסרטן.

  שלום,
  1- תלוי מה היתה הגדרת ההיסתיידויות בממוגרפיה בדרוג ה- BIRADS .
  2- נהוג לבצע ביופסיה בהנחיית ממוגרפיה (“ממוטום”) על-מנת לדעת טיבן של היסתיידויות אלה ולפי התשובה לתכנן את היקף הניתוח או אופן המעקב.
  3-“האיזור הנגוע” מתייחס כנראה לאיזור המכיל את ההיסתיידויות.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 135. רחל לביא הגיב:

  יש בשד שלי מתכות לאחר הניתוח. זאת רואים גם מבדיקת ממוגרפיה האחרונה. הם מפריעים לי מאוד. גורמים לדקירות כמו סכין. הכירורג טוען שהמתכות לא “נשכחו” שם אלא הושארו כסמן לעבודת ההקרנות, ועלי להתרגל/להסתגל אליהם. הניתוחים בשד בוצעו באפריל 2010 . האם המצב הזה סביר? ואם כן, כמה זמן ימשכו הכאבים? האם אי אפשר להוציא את המתכות האלה?. תודה מראש, רחל לביא

  שלום,
  1-הקליפים שהושארו בשד אינם אמורים להפריע ואינם מורגשים בדרך-כלל.
  2-הם חשובים לסימון הקרינה וכן לסימון אזור הניתוח על-מנת שבממוגרפיות הבאות ידעו לזהות את האזור בוודאות.
  3-הרגישות בשד בדרך-כלל הינה בשל הניתוח עצמו והקרינה והיא דועכת עם הזמן. איננו נוהגים להוציא את הקליפים הללו.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 136. דנינו הגיב:

  לפני כשנה בבדיקת ביופסיה התברר שיש גוש סרטני דרגה 3בגודל כ 5 סמ בשד הימני לאשתי .התחילה בטיפול להקטנת הגוש ואחר כך נותחה והוסר הגוש כולל השד וכשמנה בלוטות לימפה היום ולאחר סדרת טיפולים כימו והקרנות הרופא ולאחר בדיקת דם המליץ על המשך טיפול כימי האם היית ממליצה על המשך טיפולים או להפסיק מאמר חדש מספר כי כימו בדרגת מחלה כזו אין תועלת כמעט אלה להפך תופעות לואי וחסיפה למחלותמסכנת אותה יותר .אשמח אם תתני תשובתך ושיהיה המון בריאות לכולנו

  שלום,
  בהיותי רופאה מנתחת אני מתמקדת יותר ביעוצים בתחום שלי ובאשר לשאר הטיפולים אני מציעה להתייעץ עם טובי האונקולוגים בארץ ולהצליב מידע בין מספר יועצים.
  במקרים מיוחדים כגון זה אנו מקבלים החלטות של פורום רב-תחומי המורכב מרופאים ממקצועות שונים כמו-כירורגיה,רנטגן,פתולוגיה ואונקולוגיה.
  שיהיה בהצלחה ובברכת בריאות מלאה!
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 137. מוטי הגיב:

  שלום רציתי לדעת מה זה אומר לאחר ניתוח סרטן השד שנצפתה קליטה באחת מהבלוטות בתוך הקופסית ועןד דבר מה זה אומר בעת סגירת האקסילה הוצאו עוד 3 בלוטות תודה

  שלום,
  1-חסרים פרטים רבים על-מנת לקבל תמונה בהירה של המקרה.
  2-אם נצפתה קליטה באחת מהבלוטות בבדיקה שנקראת PET-CT אזי יש חשד שהבלוטה נגועה בגידול.
  3-באשר לשאלתך האחרונה -הבלוטות שהוסרו נשלחות לבדיק פתולוגית והיא תקבע בודאות אם הבלוטות נגועות בגידול.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 138. ליבי הגיב:

  שלום,אני שנה אחרי סדרת טיפולים כימיים של AC וטקסול.
  עקב בעיה של כאבים ותחושת נימול בכפות הרגליים פניתי לנוירולוגית שלאחר בדיקת EMG איבחנה נוירופתיה או פגיעה עצבית בכפות הרגליים.
  רציתי לדעת האם זה כתוצאה מהנזק מהטקסול ואם יש סיכוי שהמצב יחמיר לאזורים אחרים או לחלופין האם יש תקווה שהמצב ישתפר.
  תודה

  שלום,
  אני מציעה לך להתייעץ עם האונקולוג שלך על-מנת לקבל חוות-דעת מקצועית ואחראית.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 139. שרה פישר הגיב:

  שינו בצבע פיטמה אחת בזמן ההריון שבוע 15 ונשאית. האם יש מקום לדאגה ובדיקה אמי גם חלתה בסרטן השד ובלוטת הלימפה. תודה מראש.

  שלום,
  בנשאיות תמיד יש לבדוק כל שינוי בשדיים.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 140. יגא הגיב:

  בבדיקת ביפסיה התגלה גוש סרטני.
  מאחר והכירוג בחופש רצינו לעשות את הביקות המקדימות בטרם ניתוח(נאמר לנו ע”ירופא המישפחה שצריך)
  שרלתי היא :אילו בדיקות יש לערוך לפני ניתוח ולהגיע לכירוג מוכנם עם כל הבדיקות , במיסגרת הברורים שמענו על בדיקת פט סיטי האם היא רלבנטית ?ואם יש בדיקות נוספות?

  שלום,
  הבדיקות הנדרשות לפני ניתוחי שד משתנות בהתאם למקרה (גיל החולה,היסטוריה אישית ומשפחתית,מחלות רקע,ממצאים בממוגרפיה ואולטראסאונד,תוכן התשובה הפתולוגית וכו’)
  אם ה”כירורג בחופש” יש להתייעץ עם כירורג אחר או עם רופא אונקולוג.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 141. יגאל הגיב:

  איזה בדיקות יש לעשות לפני שמגעים לכירוג ,מהיא בדיקת פט סיטי .
  האם יש לבקש בדיקות ספצפיות ?

  שלום,
  האם ביכולתך לתאר מה הבעיה על-מנת שניתן יהיה להתיחס לשאלות שלך?
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 142. סמדר הגיב:

  אני בת 37, סיימתי טיפולים כימותרפיים ואני לפני ניתוח.
  בנוסף אובחנה המחלה כתורשתית.
  הרופאים ממליצים לי כרגע לעבור כריתה מלאה של צד אחד כולל הבלוטות הנגועות ובהמשך אם ארצה אעבור גם בצד השני כמניעה. נטיית ליבי היא לעבור כרגע כריתה מלאה בשני הצדדים.
  אשמח לקבל את הבעד והנגד

  שלום ,
  קודם כל אני מחזקת אותך ומאחלת לך הצלחה בכל אשר תחליטי.
  פרטים רבים חסרים לי על-מנת להציג יתרונות וחסרונות של כריתה חד או דו צדדית ב מ ק ר ה הס פ צ י פ י שלך משום שחלק מהם קשורים בנתונים היחודייים למקרה שלך.
  באופן כללי יש הגיון רב בהתמקדות טיפולית באזור המחלה בלבד משום שבדרך-כלל התמקדות זו תקבע את ההשרדות ולא הניתוח המניעתי של השד הבריא.
  (אני מניחה שהשלמת MRI של שני השדיים לפני ההחלטה על היקף הניתוח ושהשד השני נמצא תקין)
  אם את חשה שכריתה דו-צדדית תעזור לך מבחינה נפשית להתמודדות עם המחלה עלייך להסביר זאת לרופאייך ואולי הם יצורפו לנטיית ליבך.
  בהצלחה ובברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 143. נילי הגיב:

  עברתי בדיקת ביופסיה בעקבות הסתיידויות שנמצאו בבדיקת ממוגרפיה. אבחנה DCIS במוקד של 10מ”מ.

  לא נמצאה קרצינומה פולשנית בדגימות שנבדקו.
  כירורג המליץ לי שבעת הניתוח להסרת הגידול כדי לבצא גם בבית השחי חתך לדגימת בלוטת הזקיף.
  האם זה הכרחי במקרה שלי?
  תודה נילי.

  שלום,
  בעיקרון אין חובת דגימת זקיף באבחנה של DCIS.
  (עיתון רפואי CANCER 3.2010)
  במקרים מסויימים ניתן לשקול דגימת קשרית זקיף 1- במקרה של HIGH GRADE DCIS
  2-מקרה שבו יש חשד גבוה שיש גוש סרטני חודרני 3- במקרה שבו ההחלטה על הניתוח בשד היא כריתת שד מלאה .
  אם מתוכנן עבורך ניתוח מקומי בשד בלבד בהנחיית סימון FNL ,קיים סיכוי מסויים (לא גדול) שבעקבות התשובה הפתולוגית של הניתוח
  תצטרכי השלמת קשרית זקיף אך זאת ניתן להשלים בניתוח נוסף במקרה הצורך.
  מקרי ה- DCIS ברובם נחשבים למחלה ממוקמת עם סיכוי זעיר לגרורות לבלוטות לימפה ולכן איני חושבת שיש להציע ניתוח זה באופן גורף.
  (כמובן שהתשובה שלי היא כוללנית ומבוססת על הפרטים המעטים שציינת ובכל מקרה אשמח לייעץ באופן אישי עם בדיקה קלינית והערכה נוספת של בדיקות ההדמייה והפתולוגיה שבידייך.)
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 144. רחל הגיב:

  האבחנה של הרופא לאחר הביופסיה היא להסיר את הגוש ההיפואקוגני בגודל 8-9ממ סונוגרפית שפיר יתכן בלוטת לימפה. אני לא מבנה מה זה אומר. הרופא אמר לי להסיר את הגוש לאחר סימון כיון שהוא יכול להפוך לממאיר ולכן אני רוצה להבין יותר וכמה זמן לוקח לגידול שפיר כזה להפוך לממאיר?אאם בכלל אפשר לדעת.
  תודה

  שלום
  1-עדיין לא ברור לי מה כתוב בדו”ח הפתולוגי של הביופסיה שנלקחה.
  2-אם את לא מקבלת מהרופא שלך תשובות מלאות ומספקות לשאלותייך-אני מציעה לך להיבדק על-ידי כירורג שד ולקבל חוות דעת שנייה.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 145. רחל הגיב:

  מה האבדל בניתוח להסרת גידול שפיר לגידול ממאיר בשד
  ומה זה אומר מספר גלילי ריקמה לבנים מתפוררים באורך 0.5 עד1 סמ בקוטר 0.1סמ

  שלום רחל,
  גידול שפיר -לא תמיד חייבים להסירו. לעיתים ניתן לעקוב בממוגרפיה או אולטראסאונד.
  סרטן שד הוא דוגמא לגידול ממאיר המחייב ברוב המקרים טיפול ניתוחי. במקרה זה יש צורך להעריך את היקף הניתוח בשד ובבית השחי.
  באשר לשאלה השנייה-זה לא אומר כלום. יש להמתין לתשובה הפתולוגית.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 146. נותחתי עקב גידול סרטני בשד ללא גרורות ב1.4.2010
  כרגע אני עוברת הקרנות ןלאחר מכן עלי לקחת את הכדורים הנ”ל במשך 5 שנים. אני בת 66 עברתי כריתת רחם בגיל 40 ולקחתי הורמונים במשך 25 שנה עד המימצא. אני סובלת מגלי חום נוראים ואמרו לי שגלי החום יחמירו עם התחלת לקיחת הכדורים. חוץ מזה לכדורים יש תופעות לוואי חמורות לפי מה שקראתי באלון של קופת-חולים כללית. האם יש אפשרות לקחת כדורים אחרים .אני חרדה לקחת את הכדורים הנ”ל. אשמח לקבל תשובה.

  שלום,
  הטיפול ההורמונלי חשוב כטיפול משלים על מנת להקטין את הסיכון לחזרת המחלה באחד משני השדיים במקרים בהם הגידול מגיב להורמונים.
  ישנה בדיקה נוספת הכרוכה בתשלום ואותה ניתן לבצע לברור מידת התאמת הטיפול ההורמונלי.
  על-מנת לברר פרטים אלה אני ממליצה לך להיוועץ ברופא/ה האונקולוג/ית המטפל/ת בך.
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 147. גילה הגיב:

  לאמי אובחן סרטן שד עם גידול בבלוטת הלימפה. היא מטופלת בטמוקסיפן ובאמת הגידול קטן ונראה בשליטה.
  היא בת 78 ולכן חשבתי אם כדי לנתח אותה או להשאיר את הגידול (כל עוד הוא בשליטה) להמשיך עם הטיפול בטמוקסיפן.
  החשש שלי הוא מההרדמה והניתוח-סיבוכים עקב גיל מבוגר.
  מבחינה סטטיסטית מה הסיכון אם לא עושים ניתוח?

  שלום גילה,
  מצבה הכללי של החולה ומחלות הרקע שלה חשובים יותר לגבי סיבוכי ניתוח בהרדמה כללית -ולאו דוקא הגיל הכרונולוגי.
  לגבי המקרה הפרטני של אימך – חשוב מאוד לקבל הערכה משותפת של כירורגים ואונקולוגים על-מנת להציע לה את הטיפול הטוב ביותר עבורה.
  הערכה זו תישען על נתוני הביופסיה, נרחבות המחלה ומחלות הרקע של החולה.

  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי סרטן השד

 148. אלון הגיב:

  אני סטודנט לרפואה ומחפש מאגר מידע עם סטטיסטיקה על הארעות המחלה בישראל , כמה נשים מתוכן עוברות ניתוחים? כמה עוברות ALND ? ומה אחוזי הסיבוכים?
  בצקת? פגיעות נוירולוגיות וכו’?

  תודה

  שלום,
  פרופ’ גד רנרט הינו ראש התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד והסטטיסטיקות המדוייקות מפוענות על-ידי הצוות שהוא עומד בראשו.
  אחת מתוך 8 נשים תאובחן עם סרטן השד ב מ ה ל ך חייה (עד גיל 85)
  ידוע כיום ש-כ-4000 נשים לוקות בסרטן השד מדי שנה.
  כ-800 מתות מהמחלה מדי שנה.
  רוב המאובחנות עוברות ניתוחים למיניהם.
  כ-שליש מהמנותחות נדרשות לדיסקציה אקסילרית עם כל המשתמע מכך
  ניתן לקבל מידע נוסף מהאגודה למלחמה בסרטן בישראל – cancer.org.il
  בברכה,
  דר’ אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי-סרטן השד

 149. אילנה הגיב:

  שלום,
  אובחנתי כחולת סרטן מסוג קרצינומה דלקתי מפושט עם גרורות לבית השחי ובעמוד השדרה . כרגע אחרי טיפול5 מתוך 6 CEF ויש תגובה טובה בגוף. הרופאים ממליצים על ניתוח כריתה+הקרנות לשליטה מקומית וטיפול הורמונלי לצמיתות.
  שאלתי היא האם האופציה של לא לנתח היא אופציה ריאלית? מה הסיכון שאקח אם לא אנתח?
  תודה. אילנה

 150. נורית הגיב:

  אובחנתי כחולת סרטן שד מסוג קרצינומה . גוש בגודל 1.3 ס”מ.האבחון היה בסוף מרץ – תחילת אפריל. אתמול עשיתי CT בטן וריאות (מיפוי עצמות כבר נעשה), רק בעוד שבועיים אני פוגשת כירורג לקביעת תאריך ניתוח.
  השאלה שלי היא : האם כל הזמן הזה שעובר לא מסכן אותי? האם הביורוקרטיה (מציאת תור הייתה עניין של שבועיים) לא תהרוג או תעזור לסרטן מולי? או שמא חודשיים מרגע מציאת גידול הוא זמן סביר עד לניתוח, ואין בו סכנה.
  אני מבקשת תשובה כנה .במידה ויסתבר לי שאני נוהגת כמו מטומטמת נורמטיבית (לא אמרו לי)ומסכנת עצמי – אני אעצור את חיי הרגילים (זה מה שאני עושה עד עכשיו), ארתום את כספי ואפנה לרפואה הפרטית להציל את חיי.
  אודה לתשובה

  נורית שלום,
  1-בסרטן שד כמו בסוגי סרטן אחרים עדיף להתחיל טיפול מוקדם ככל שניתן.
  2-לא ברור בודאות אם זמן המתנה של חודשיים לניתוח משנה את העתיד אבל ברור שכל הטיפולים המשלימים נדחים גם הם (כמותרפיה,הקרנות או טיפולים אחרים-במידה ונדרשים).
  3-לא הבנתי מפנייתך הנ”ל מי מנהל את המקרה שלך ,מי שלח אותך לבדיקות מיפוי ו-CT ומאיזו סיבה.
  4- את נשמעת לי אישה המודעת היטב למצבה ואינטליגנטית דיה על-מנת להבין מהשורות שלי לעיל מהי עמדתי ביחס להקדמת הטיפול בסרטן השד ואשמח לעזור במידת האפשר.

  בהצלחה,
  ד”ר אסנת גבעון
  מומחית בכירורגיה כללית
  ניתוחי-שד